"İşte şu zerre, bir güneş gibi bir nur-u tevhidin şuâını gösteriyor. Ziyayı havaya, mâi türâba kıyas et." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tevhit nuru, -büyük küçük- kâinatın her tarafında ve her parçasında parlak bir şekilde görülmektedir. Bir atom, tevhit nurunu gösterme açısından güneşten geri kalmaz. Ya da Allah’ın varlığını ve birliğini ispat etme açısından kâinattaki her şey mükemmel bir sanat olarak yaratılmıştır.

Kâinat ve kâinatın her bir parçası, mükemmel ve sanatlı bir şekilde yaratıldığı için, sonsuz bir ilim sonsuz bir irade sonsuz bir kudret gerektiriyor. Yani atomdan ta kâinata kadar her şey mükemmel ve sanatlı olduğu için, bir tek Allah tarafından yaratılmayı iktiza ediyor. Şayet bir tek Allah’ı kabul etmez isen, atomlar adedince ilahları kabul etmen gerekir. Çünkü her bir atom sonsuz bir ilim sonsuz bir irade sonsuz bir kudret gerektiriyor ve bu vasıflara sahip bir İlah tarafından yaratılması gerekiyor.

Atomun üzerine işlenmiş sanat güneşten geri kalmadığı gibi güneşi de geçebilir. Allah tevhit mührünü kâinatın geneline vurduğu gibi, kâinatın her bir cüz ve parçasına da aynı mührü vurmuş ki, akıl sahipleri bu eserlere baktığında eser sahibi bilsin, görsün ve şirke ihtimal vermesin.

Bir tek Allah’ı kabul etmeyen zerreler adedince ilahları kabul etmesi gerekir. Zira her bir zerrede ilahi isimler tecelli olarak temerküz edip yerleşmiş. Güneşin yedi rengi nasıl bir ayna içinde yansıma olarak yerleşmiş ise, Allah’ın yedi ezeli sıfatı da bir zerre içinde tecelli olarak yerleşmiş. Bu yedi ezeli sıfatın tecellisini Allah’tan koparırsak, o zaman o zerrenin ilah olduğunu kabul etmemiz gerekir ki bu çok aptalca bir yaklaşım olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

sümeya
Ziyayı havaya, mâi türâba kıyas etmek nereye bağlanabilir bu mukayesenin manası nedir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Işığın havada suyun toprakta kolayca işlenmesi şeklinde anlayabiliriz. Hava ışığa zorluk çıkarmazken toprakta suya zorluk çıkaramıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...