"Seyahatimde beni tanımayanlar kıyafetime bakıp, beni tâcir zannedip derlerdi..." Devamıyla izah eder misiniz? Üstad neden hem tacir hem de kimyager olduğunu söylüyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Seyahatimde beni tanımayanlar kıyafetime bakıp, beni tâcir zannedip derlerdi ki:

S - Sen tâcir misin?

C - Evet, tâcirim, hem de kimyagerim.

S - Nasıl?

C - İki madde var, mezc ettiriyorum. Bir tiryak-ı şâfi, bir elektrik-i muzî tevellüd eder.

S - Nerede bulunur?

C - Medeniyet ve fazilet çarşısında, cephesinde insan yazılan ve iki ayak üstünde olan sandık içindeki, üstüne kalb yazılan siyah ve pırlanta gibi parlak olan bir kutudadır.

S - İsimleri nedir?

C - İman, muhabbet, sadakat, hamiyet."(1)

Üstad Hazretleri burada İslam alemini ve Müslüman ferdi hayatlandırıp ayağa kaldıracak reçete ve ilacın iman, muhabbet, sadakat ve hamiyet olduğunu edebi bir şekilde ifade ediyor.

Tiryak-i şafi, İslam ve imanın, insanın manevi hastalıklarını iyileştirip kamil bir insan yapmasına kinaye iken, elektrik-i muzî de iman ile terbiye olmuş aklın, insanın maddi ve manevi alemlerini aydınlatması ve nurlandırmasına kinayedir. Yani kalp ve akıl merkezli olan insanın kamil bir kıvama gelmesi anacak iman, muhabbet, sadakat, hamiyet gibi hasletlerle mümkündür.

Medeniyet ve fazilet çarşısı İslam toplumudur, sandık insanın kalıbı ve cesedi iken, sandık içindeki siyah ve pırlanta kutu da insanın en önemli cihazı olan kalbidir. İman, muhabbet, sadakat ve hamiyet ise bu kalbin içinde kökleşir.

Öyle ise İslam alemini ayağa kaldırmak için iman, muhabbet, sadakat ve hamiyeti kuvvetlendirmek ve tahkiki bir surete çevirmek gerekiyor ki, bunun en tesirli yolu maddi ve manevi ilimlerin beraber okutulduğu bir eğitim sisteminin inşa edilmesidir.

Sorunun ikinci kısmına gelince;

İnsan sarrafı sözünde olduğu gibi, Üstad Hazretleri, "Ben de hem insan hem de toplum kimyageriyim." diyerek, maksadının bu toplum ve insanın nasıl tekrar ayağa kalkabileceğini ve hangi ilaçların kullanılması gerektiğini ders veriyor.

Evet, toplumu ve insanı ayağa kaldırmak, ancak iman, muhabbet, sadakat ve hamiyet ile mümkündür. Bu bileşenlerden oluşan bir ilaç yapıp topluma şırınga edilirse, toplum inşallah iyileşip eski parlak gücüne kavuşur denilmek isteniyor.

Tacir ifadesini de hakikatleri topluma ve insanlara en güzel bir şekilde satmak şeklinde anlayabiliriz.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...