"Şeytan, evvela şüpheyi kalbe atar. Eğer kalp kabul etmezse, şüpheden şetme döner. Hayale karşı şetme benzer bazı pis hatıraları ve münâfi-i edep çirkin halleri tasvir eder. Kalbe 'Eyvah!' dedirtir, yeise düşürtür." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeytan, bir insanı iğfal etmek için en merkezi nokta olan kalbine, en tehlikeli yol olan küfür ve inkârla müdahale etmek ister. Bunda başarılı olamazsa faaliyetini hayalde ve tasavvurda devam ettirmeye çalışır.

Hayale olan müdahalesi ise fikir planında değildir. Ancak, çirkin manzaraları ve muamelatla ilgili mülevves pis şeyleri hayale ve hatıra getirmeye çalışır. Bununla merkezde başaramadığı mücadelesini hayalde devam ettirmeye çalışır.

Vesvesenin mahiyetini bilmeyen mümin ise, hayaldeki bu muameleyi kalbin meselesi imiş gibi değerlendirir. Hayalî şeyleri fikrî zannederek kalbinin bozulduğuna hükmeder, ümitsizliğe düşer, şeytanın oyununa gelmiş olur. Hâlbuki hayaldeki bu vesveseler kasten olmadıktan sonra, insan ondan mesul değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tefekkuri
ALLAH RAZI OLSUN ..Lümme-i şeytaniyeyinin fısıltılarını duyurmasın inşaAllah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Vesvese Risalesi birinci vecihte itikada ait vesvese mi yoksa amele ait vesveseler mi nazara veriliyor misalle izah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Birinci Vecih; Çirkin sözler ve edebe aykırı hayallerin zihne istem dışı gelmesinin hükmü ile ilgilidir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...