"Tahayyül-ü şetm şetm değildir. Zîrâ, mantıkça, tahayyül hüküm değildir. Şetm ise hükümdür." ifadelerini açar  mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şetm: Çirkin, pis sözler olarak ifâde edebiliriz. Tahayyülü şetm ise: Hayalimizde bu çirkin sözlere yer vermek demektir. Yani, hayalimizde birisine sövmek, gerçekte birisine sövmek gibi değildir, denmektedir. Zira, hayalde yapılan tasarruflar bir hüküm teşkil etmez ve kişi suçlu olamaz..

Bir öğrenci, hayalinde yazılıda bir alsa, karnesine geçmek için bir gerekçe olmadığı gibi, beş de alsa geçmez. Zira, hayalen yapılan işler hüküm değildir. Madem hüküm değildir; namazda hayalimizden geçen çirkin manzaralar da namazımızı bozmamalıdır. Nitekim ilmihal bilgileri arasında yer alan, namazı bozan şarlar arasında "Vesvese" diye bir madde yer almamaktadır.

Aynı şey, hayalimize gelen küfür için de geçerlidir. Bir an hayalimize Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile ilgili, küfrü gerertiren bir manzara geçse, imanımıza hiç bir zarar vermez. Zira hayal, hüküm değildir. Nitekim hayal ile Müslüman olunmadığı gibi İslam'dan çıkmak da olmaz. İslama girmek için kalbin tasdiki ve dilin ikrârı gererktiği gibi, çıkarken de aynı şey lazımdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

talebeyim

Son cümle şetm ise küfürdür, derken; fiiliyata geçerse, dille söylenirse manasına mı geliyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Son cümlede "Şetm ise küfürdür" denmiyor, "Şetm ise hükümdür" denmektedir. İzahı ise, dediğiniz gibi, fiiliyâta geçerse, dille söylenirse mânasına gelmektedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
baybarshan
Maaşallah...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ekuclesa
Selamun Aleykum... hocam bu yazıyı okudum ve gayet de mantıklı buldum yorumlarınızı fakat kafama bir şey takılıyor: mesela bakara suresinin 284. ayetinde "Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir." yazıyor.. bu ayetin bu konuyla ilgisi varmı varsa açıklarsanız çok sevinirim. Selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...