"Şeytanî ve şerli perdeler o kusurata merci olup itiraz ve şekvâları bi’l-istihkak kendilerine alarak Cenâb-ı Hakk'ın takdisine vesile oluyorlar." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eşyanın mülk yüzü, sebeplerin, zıtların, kıyasların, cüz’î bazı çirkinliklerin, şerlerin, nisbî emirlerin, mertebe ve derecelerin cevelan ettiği renkli yüzüdür. Bu yüzde Cenab-ı Hakk'ın izzet ve kemaline uygun olmayan bazı haller ve durumlar olduğundan, Allah bu haller ile mübaşerette görünmemek için araya sebepleri koymuştur. Bu yüzden her hal ve durumun hikmet ve güzelliğini anlamakta insan zorlanabiliyor. Bu yüze hasr-ı nazar edenler bu müşevveş durum içinden çıkmadıkları için sebeplerde boğuluyorlar.

Allah’ın bu yüzde sebeplerle iş görmesinin hikmetlerinden birisi, insanlardan gelecek şikâyet ve isyana bir perde olmasıdır. Nasıl yıldırım şiddetini paratoner kendi üstüne alır evi muhafaza ediyorsa, teşbihte hata olmasın, aynı şekilde insanlardan gelecek şikâyet ve isyan ateşini sebepler paratoner gibi kendi üstüne çeker, Allah’a gitmesine perde olur.

Eşyanın melekut yüzü, yani her şeyin hakikî yüzü ise aynanın parlak yüzü gibidir. Bu yüzde her şey şeffaf ve güzeldir, zıtları yoktur. Aslında her şey güzeldir. Bu yüzde Allah’ın isim ve sıfatları bizzat mübaşeret içindedir, yani eşyanın arka planında bizzat Allah’ın kudret eli görünür.

Mülk yüzünde doğrudan değil, sebepler vasıtası ile görünüyor. Melekût yüzüne her şeyin içi mânasından ziyade, her şeyin hakikî sebebi ve güzel neticeleri nazarı ile bakmak gerekir.

Mesela ölümün mülk yüzü ayrılık ve firak iken, melekût yüzü vuslat ve kavuşmaktır. Musibetin mülk ve zahirî yüzü azap ve sıkıntı iken, batınî ve melekût yüzü ikaz, ihtar veya tasaffi ve tekemmül etmektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kardelen00
Sağolun,Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...