"Sikke" , "Turra" , "Hatem" ve "Mühür" kavramları arasında ne gibi bir fark vardır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sikke, “Para üstüne vurulan ve paranın basıldığı yeri gösteren damga.” demektir.

Hatem, “Üzerinde sahibine ait yazı olup, mühür yerine kullanılan yüzük.” manasına gelir.

Turra (Tuğra), “Padişah imzasına” denir.

Mühür ise, “İmza yerine basılan yazılı damga”dır.

Nur Külliyatı'nda bu dört kelime tevhidin ispatında kullanılır. Hatem ve mühür yakın mânâlar taşırlar, ama sikke ile turra bizleri ayrı mânâ iklimlerine götürürler.

Sikke, "paranın üstüne vurulan damga" demektir. Bu damgada, paranın basıldığı sikkehane, yani matbaa da yazılıdır. Bir sikkehanede çok değişik paralar basılabilir, ama hangisine bakılsa, paranın basıldığı yer açıkça okunur.

"Sikke" kelimesi, bizi her biri diğerinden değerli olan mahlukat âleminde gezdirir. Bir tek çiçekte bile şu sikkeyi okuyabiliriz:

"Bu eser kâinat fabrikasında yapılmıştır."

Dünya dönmese, güneş ışık vermese, hava bu çiçeği her yönüyle kuşatmasa, toprak ona saksılık etmese, su onun bünyesine girmese bu çiçek meydana gelemez.

Turra, bir başka ifadesiyle tuğra, "padişahın imzası" demektir. Buna göre, bu varlık âleminde her bir ilâhî eser, Allah’ın isimlerine ayna olması, onları göstermesi ve okutturması yönüyle bir ilâhî turradır. Yediğimiz meyvede Hâlik, Rezzak, Musavvir, Müzeyyin gibi nice isimler okuyabiliriz. Böylece o meyve, Allah’ın bir turrası gibi, bize O’nun isimlerini okutmuş olur

İşte, Kur’ân’ın ilk emri olan "oku," öncelikle bu sikkeleri, bu turraları okumamızı emreder.

Mühür üzerinde de kısaca duralım. Mühür denilince hatırımıza bir resmî yazı, dilekçe yahut mektup gelir. Mühür bu yazının sonuna vurulur. Yazı kime ait ise mührü vuran da odur. Kâinatta en son insan yaratılmış. İnsan bu yönüyle, bir hatem, bir mühürdür ki, şu gerçeği bütün akıl sahiplerine açıkça ders verir:

“Kâinatı kim yaratmışsa, insanı O’nun sonuna bir mühür gibi vuran da odur.”

Bu mânâ, küçük çapta, her varlıkta okunur. Meselâ meyve, ağaç mektubunun sonuna vurulmuş bir mühür gibidir. Ağacı yazan kim ise meyveyi yapan da O’dur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bakiduman
ABİ risalelerin ruhuna sadık kalarak çok güzel izah etmişsiniz Allah razı olsun.Bu site çok güzel abi, başka sitelerde vakit öldürmüyoruz.Doyurucu ve cümleleri özenle seçerek cevap veriyorsunuz.Binler selam
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
vicdan
Allah cc razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zagi33
Allah sizden yüzbinler defa razı olsun...hizmetinizi daim etsin... amin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
NuRCu021
Harikasıniz ya... Allah bizleri Risale i Nur a muhatab i tam eylesin amin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...