"Şimdilik küçük, fakat büyümeye yüz tutmuş yüzündeki iki leke büyümekle, güneş,.. Lekeli siyah yüzüyle yüzünde okur." cümlesini açar mısınız, iki leke ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hattâ hiçbir sebeb-i azil bulunmazsa, şimdilik küçük, fakat büyümeye yüz tutmuş yüzündeki iki leke büyümekle, güneş, yerin başına izn-i İlâhî ile sardığı ziyayı emr-i Rabbânî ile geriye alıp, güneşin başına sarıp, “Haydi, yerde işin kalmadı,” der. “Cehenneme git, sana ibadet edip senin gibi bir memur-u musahharı sadakatsizlikle tahkir edenleri yak” der, اِذَا الشَّمْسُ كُوِّرَتْ fermanını lekeli siyah yüzüyle yüzünde okur."(1)

Güneşin üzerinde iki leke fenninde beyanı ile büyüyerek güneşin hararet ve ışığını söndürüyor. Nasıl kanser hücreleri yayıldığı bir organın hayati fonksiyonlarını bitirerek ilerler ve onu çalışmaz hale getirir, aynı bunun gibi bazı kimyasal olaylarla Allah güneşin ısıtma ve ışıtma işlevini yavaş yavaş kıyamete doğru bitirmeye hazırlıyor ve en sonunda da tamamen bitirecek. Bir nevi güneş o iki lekenin eli ile dürülüp toplanacak.

Bu hususta fennin tespitleri şu şekildedir:

"Güneş lekeleri ve güneş lekesi döngüsü"

"Uygun filtrelemeyle Güneş gözlemlendiğinde ilk dikkati çeken, etrafına göre daha soğuk olması nedeniyle daha koyu görüken belirli sınırlara sahip güneş lekeleridir. Güneş lekeleri, güçlü manyetik kuvvetlerin ısıyayımı engellediği ve sıcak iç bölgeden yüzeye doğru enerji transferinin azaldığı yoğun manyetik etkinliğin olduğu bölgelerdir. Manyetik alan koronanın aşırı ısınmasına neden olur ve yoğun güneş püskürtüleri ile koronada kütle fırlatılmasına neden olan etkin bölgeler oluşturur."

"Güneş'in üzerinde görünür güneş lekelerinin sayısı sabit değildir, ama Güneş döngüsü denen 11 yıllık bir döngü içinde değişiklik gösterir. Döngünün tipik minimum döneminde çok az güneş lekesi görünür ve hatta bazen hiç görünmez. Gözükenler yüksek enlemlerde bulunur. Güneş döngüsü ilerledikçe Spörer yasasının açıkladığı gibi güneş lekelerinin sayısı artar ve ekvatora doğru yaklaşır. Güneş lekeleri genelde zıt manyetik kutuplara sahip çiftler olarak bulunur. Ana güneş lekesinin manyetik polaritesi her güneş döngüsünde değişir, dolayısıyla bir döngüde kuzey manyetik kutba sahip olan leke bir sonraki döngüde güney manyetik kutba sahip olur."

"Güneş döngüsünün uzayın durumu üzerinde büyük etkisi vardır ve Dünya'nın iklimi üzerinde de önemli bir etki yapar. Güneş etkinliğinin minimumda olduğu dönemler soğuk hava sıcaklıklarıyla, normalden daha uzun süren güneş döngüleri de daha sıcak hava sıcaklıklarıyla ilişkilndirilir. 17. yüzyılda güneş döngüsünün bir kaç on yıl boyunca tamamen durduğu gözlemlenmiştir; bu dönemde çok az güneş lekesi görülmüştür. Küçük Buz Çağı ya da Maunder minimumu diye bilinen bu dönemde Avrupa'da çok soğuk hava sıcaklıklarıyla karşılaşılmıştır. Daha da önceleri benzer minimum dönemler ağaç halkalarının analiziyle ortaya konmuştur ve bu dönemler normalden daha düşük global hava sıcaklıklarıyla eşleşmektedir."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Yirmi Beşinci Söz, İkinci Şule.

(2) Vikipedi Özgür Ansiklopedi'nin internet sitesinden alınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

drerkan
1920 lerde fennen bu lekeler biliniyormuydu?Üstad bunu nasıl keşfetmiş acaba?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
drerkan Kardeş senin yorumunu okuyunca güneş lekeleriyle ilgili araştırma yaptım, şunu öğrendim: Güneş lekelerinin teleskopla gözlemlenmesi 1610'lu yılların sonlarına rastlar. Bu gözlemler İngiliz gökbilimci Thomas Harriot ve Friz gökbilimciler Johannes ve David Fabricius tarafından yapılmıştır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Üstad neden iki leke diyor peki? Anladığım kadarıyla güneşteki lekeler ikiyle sınırlı değil.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İki çokluğu ifade ediyor olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...