"Siyaset-i hazıra, o kadar çok yalan ve hile ve şeytanet içine girmiş ki, vesvese-i şeyâtîn hükmüne geçmiştir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Günümüz siyasi anlayışında çoğunlukla yalan söylemek bir zaruret olarak görülüyor. Oysa şeytanın insanları yoldan çıkartmakta kullandığı en büyük silahı yalandır.

Bu durumda yalan söylemekte sakınca görmeyen, hatta yalanı siyasetin bir gereği gibi algılayan politikacılar şeytanın aveneleri, söyledikleri yalanlar da şeytanın vesveseleri olmuş oluyor.

Şeytan namazı bozmak için nasıl insana vehim ve vesvese veriyor ise, bazı siyasetçiler de insanların doğruluk namazını bozmak için miting meydanlarında bol bol vehim ve vesveseler üfürüyorlar. Vesveseden kurtulmanın tek yolu onu görmezlikten gelip üzerinde durmamaktır; şeytanın avenesi durumunda olan bazı politikacıların siyasi vesveselerinden korunmanın en güzel yolu da onları ciddiye almamaktır.

Üfürükçülerden şifa beklemek ne ise, yalan söylemeyi meslek haline getirmiş bazı siyasetçilerden medet ummak da aynı şeydir. Nur talebeleri Risale-i Nur'a ve hakaik-i imaniye ve Kur'an'iyeye kulak verirler, politikacıların yalan ile karışmış vesveselerine itibar etmezler vesselam...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...