Sohbetteki inikas, "Efendimizin, ruhundaki marifetullah ve muhabetullah hakikatlerini, sohbetle birlikte diğer ruhlara, o ruhların kabiliyeti nispetinde ulaştırmasıdır." diyebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Sohbetteki inikas Efendimizin ruhundaki marifetullah ve muhabetullah hakikatlerini sohbetle birlikte diğer ruhlara o ruhların kabiliyeti nispetinde ulaştırmasıdır.” tespitiniz, doğru ve güzel bir tespittir.

İnsibağ ve in’ikas Allah Resulü'nün manevi azametinin, gönül aynalarında yansıması ve aksetmesi anlamına geliyor. Nasıl Allah Resulü bir aynaya baksa, o sevimli sureti ayna içinde görünür ve ayna o suret ile değer kazanır. Aynanın değeri suretinden dolayıdır. Suret gitse aynanın maddesi ayna kadar değer ifade eder.

Sahabeler de birer aynadırlar; Allah Resulü'nün manevi siması o aynaların içinde tezahür ediyor. Hâl böyle olunca sahabelerin ruh ve kalp aynasında Allah Resulü'nün risalet ve nübüvvet sureti irsiyet şeklinde yansıyor, yani o aynalara bir değer ve kıymet katıyor.

Yani Peygamber Efendimizin manevi şahsiyetinin küçük bir modeli o aynaların içine yerleşiyor, onun genel hatlarını ve azametini küçük ve mütevazi bir şekilde o aynada temsil ediyor. Tabi aynanın büyüklük ve kabiliyeti ne kadarsa insibağ ve in’ikas da o kadar düşüyor. Mesela, Hazreti Ebu Bekir (ra)’in ruh ve kalp aynasındaki insibağ ile bir bedevi sahabenin insibağı aynı değildir.

Bir başka mana ise; Efendimizin gönül aynası Allah’tan gelen hidayet kaynağını gönüllere dağıtan bir ocak bir memba bir regülatör gibidir. Çünkü normal insanların sinesi İlahi hidayeti direkt almaya muktedir değildir. Bu yüzden hidayet elçileri araya girerek, bu hidayeti insanların sinesine akıtıyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şehrayin
Allah razı olsun inşallah gönül aynamız nurlardan tam istifade eder
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...