"Sonra Hazret-i Cebrail'in, Âlâ Nebiyyina huzur-u Nebevide getirip Hz. Ali'ye Sekine namıyla bir sayfada yazılı İsm-i Âzam, Hz. Ali'nin (r.a.) kucağına düşmüş." Bunun şirk olduğu iddia ediliyor, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Sonra Hazret-i Cebrail'in, Âlâ Nebiyyina huzur-u Nebevide getirip Hz. Ali'ye Sekine namıyla bir sayfada yazılı İsm-i Âzam, Hz. Ali'nin (r.a.) kucağına düşmüş. Hz. Ali diyor: 'Ben Cebrail'in şahsını yalnız alâimü's-sema suretinde gördüm. Sesini işittim, sayfayı aldım, bu isimleri içinde buldum.'"(1)

Cebrail (as) Peygamber Efendimiz (asm)'in huzurunda bu işi yapıyor, yoksa Hazreti Ali (ra)’a özel bir inme ya da nüzul söz konusu değildir. Nitekim Cebrail (as) bir çok sahih hadiste sahabeye ders vermek amacı ile Peygamber Efendimiz (asm)'in huzurunda soru soruyor, bu konuda Dıhye (ra) hadisi meşhurdur.

Cebrail (as) Peygamberimiz (asm)'in huzuruna geldiği vakit altı İsm-i Azam’lı münacat duasını, yani Sekine’yi muradı ilahi gereği, ilim şehrinin anahtarı Hz.Ali’ye nazmetmesi için getirmiş, Peygamber Efendimiz de Hz. Ali’ye Sekineyi bir Kaside şeklinde düzenlemesi için bildirmiştir. Muradı İlahi, nazmetme işlevini Hz. Ali’nin yapması istediğinden, Üstadımız bu durumu “Hz. Ali'nin kucağına düşmüş” şeklinde belirtmektedir.

Burada en dikkat çeken husus, hadisenin Peygamberimiz (asm)'in huzurunda ve riyasetinde olmuş olmasıdır. Dolayısı ile olayı Hazreti Ali (ra) hasredip buradan bir şirk kotarmak isteyenler art niyetli insanlardır.

"Sekine” duası, tamamı Kur’an’da geçen Allah’ın güzel isimlerinden ve ayetlerden oluşmaktadır. Bilindiği gibi Hz. Ali, Peygamberimiz (asm)'in ifadesiyle “ilim şehrinin kapısıdır”. Çocukluğundan beri Peygamberimiz (asm)'in özel terbiyesi ile yetişmiş müstesna bir kabiliyettir. Peygamberimiz (asm)'den Kur’an’ın bazı özel sırlarını ders almıştır. Bu Sekine de Peygamberimiz (asm)'in Hz. Ali’ye özel ders verdiği İsm-i A’zam manası taşıyan altı esma ile her biri 19 harfli 19 Kur’an ayetinin 19’ar defa okunduğu bir metindir.

Şayet itiraz sayfanın kucağına düşme keyfiyeti ise, İmamı Gazali bu hususu veciz bir şekilde açıklamıştır:

"Onlar vahiyle Peygambere (a.s.m.) nazil olduğu vakit, İmam-ı Ali’ye (r.a.) emretti, 'Yaz'; o da yazdı, sonra nazmetti."(2)

Ne olayın şeklinde ne de Sekine duasının içeriğinde tevhide ve İslam inancına ters bir durum söz konusu değildir.

Kaynak olarak “Sekine” Mecmuatü'l-Ahzab'ta “Kaside-i Ercûze” şeklinde geçmektedir. (3)

Dipnotlar:

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, On Sekizinci Lem'a.
(2) bk. Şualar, Sekizinci Şua.
(3) Ahmet Gümüşhanevi Hazretleri, Mecmuatu'l-Ahzab, s. 582-597.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Lazgin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bende her gün okumaya çalışıyorum Sekine Duasını.. Tamamı zaten Kur'ân Âyetlerinden.. Bu Âyetlerin meâllerini verir misiniz?.. Maksat herkes istifade etsin.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sekinede ki ayetlerin meali için linke tıklayınız:
http://www.sorularlarisale.com/index.php?s=article&aid=17849

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...