Sözler kitabının sonundaki "Konferans"ın verildiği mescidin büyüklüğü nedir, kaç kişi o konuşmada bulunuyor? Sanki binlerce insana hitap ediliyor gibi bir üslup ile yazılmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Teşrin-i Sâni 1950’de Ankara Üniversitesinde, profesör ve meb’uslarımız ve Pakistanlı misafirlerimiz ve muhtelif fakülte talebelerinin huzurunda, Fakülte Mescidinde gece yarısına kadar devam eden bir mecliste verilen ve büyük bir alâka ve ehemmiyetle dinlenmiş olan bir konferanstır."(1)

O zamanlar Ankara Üniversitesinin mescidi elbette büyük değildi. Lakin cüzi hadiseler külli olayların anahtarı olması hasebiyle, bu organize büyük bir olayın habercisi hükmünde idi.

Bu konferans, her ne kadar bir mescid içinde sınırlı sayıda insana irad edilmiş olsa bile, Risale-i Nur Külliyatı'na dâhil edilip küllî bir şekle dönüşmesi, onun âlemşümul bir konferans olmasına vesile olmuştur. Yani konferansı belli bir zamana ve zemine inhisar etmek mümkün değildir. Çünkü bu konferans şu anda milyonlara hitap etmektedir ve elan da ediyor.

1) bk. Sözler, Konferans.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...