"Sû-i ihtiyardan tevellüt eden bir âdet ve o sû-i ihtiyardan ve âdetin terkinden neş'et eden bir marazla ölüyorlar." Kötü kullanımdan meydana gelen âdet nedir ve o adetin terkinden dolayı nasıl bir marazla ölüyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın vücudu ve midesi esnek bir yapıya sahiptir. Mideyi alıştırırsan, bir iki lokma ile de doyar, küçük bir keçiyi yemek ile de doyar. İnsan, midesini, iradesini kötüye kullanarak çok yemeye alıştırsa, artık o vücut az yemek ile yaşayamaz duruma gelir. Açlığa tahammül edemez.

İki adam düşünelim. Biri midesini çok güzel bir terbiye ile bir iki lokmaya alıştırsa, bu adam kırk veya seksen gün aç kalsa, midesi dayanıklı olduğu ve az yemeye alışkın olduğu için ölmez.

İkinci adam ise, midesini kötüye kullanarak, çok yemeye alıştırsa, uzun müddet aç kalsa dayanamaz ölür. Bu ikinci adam, rızksızlıktan değil, çok yeme alışkanlığından dolayı ölmüş olur.

Zira Allah, insan bedenine uzun müddet dayanacak şekilde erzakı depolamıştır. Rızık bulamadığı zaman, bu depodan idare eder. Bu erzak bitmeden, nasıl olsa rızka ulaşır ve hakiki açlıktan ölmez. Ama biz irademizi kötüye kullanıp, midemizi çok yemeye alıştırsak, o uzun müddet açlığa dayanma gücünü de kırmış oluyoruz. Allah’ın bize verdiği o fıtri dayanma gücünü suiistimal edip kısaltıyoruz.

Özet olarak burada kötüye kullanılan âdet, çok yeme alışkanlığıdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Hakiki rızk taahhüd-ü Rabbani altındadır,diyoruz.Peki ölmeyecek kadar rızkın insana ulaşacağını nasıl biliyoruz?Mesela benim evimde hiç rızk kalmazsa,param olmazsa birileri bana dışarıdan rızk mı getirecek?Böyle birşey mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
O da var insanın vücudunda yağ olarak bulunan ihtiyat rızıkları da var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
diyelim ki birisinin evinde hiç rızık kalmazsa, parası da olmadığı için yiyecek bir şey alamazsa, birileri de dışarıdan ona yiyecek getirmezse, o kişi, vücudunda yağ olarak bulunan ihtiyat rızıklarından idare ediyor ve o ihtiyat rızıkları bitmeden ölüyor, demek ki rızıksızlıktan ölmüyor, terk-i adetten neş'et eden bir marazla ölüyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Bu hususu İbn-i Haldun şöyle ifade eder: "Kıtlık görülen yerlerde çok yemeye alışanlar, az yemeye alışanlardan çok fazla kayıp verirler. Onları öldüren, karşılaştıkları kıtlık değil, daha önce alışmış oldukları tokluktur". 4. Canan, İ.; Hz.Peygamber' in Sünnetinde Terbiye, Üçüncü Baskı, 1984.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...