"Kudret-i fâtıra, ihtiyaç ile hususan açlık ihtiyacıyla, başta insan, bütün hayvânâtı gemlendirip nizama sokmuş. Hem âlemi hercümerçten halâs edip, hem ihtiyacı medeniyete üstad ederek terakkiyâtı temin etmiştir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kudret-i fâtıra, ihtiyaç ile, hususan açlık ihtiyacıyla, başta insan, bütün hayvânâtı gemlendirip nizama sokmuş."

"Hem âlemi hercümerçten halâs edip, hem ihtiyacı medeniyete üstad ederek terakkiyâtı temin etmiştir."(1)

Tok insan yemek yeme ihtiyacı hissetmez. Üşümeyen birisi üzerine kalın bir palto giymek istemez. Çok fazla hesap kitapla işi olmayan birisi, bir hesap makinesi ya da bilgisayar almak istemez...

İnsanı araştırmaya, keşfetmeye, çalışmaya iten ana sebep, insanın fiziki ve manevi ihtiyaçlarıdır. İhtiyaçlar olmasa, insan ne çalışır ne araştırır ne de keşfetme ihtiyacı duyar.

İnsanlığın ortak aklı ve ortak emeği ile oluşan teknoloji, bilim ve fen gibi şeyler insanlığın ortak ihtiyaçlarının bir sonucudur.

Mesela, köylerden kente göç olup kent nüfusu artınca buna bağlı olarak kentlerde metrolar, hava alanları, metrobüsler ve diğer ulaşım araçları bir ihtiyaç haline geldiği için, bu ulaşım ağları kurulmuştur.

Avrupa kıtası toprak bakımından hem küçük hem nüfus yoğunluğu fazla hem tarım alanları kısıtlı hem bilgiye açlık çok fazla olunca, onlar bilgi ve sanayi devrimine bizden daha çok ve daha erken ihtiyaç duymuşlar ve bu şiddetli ihtiyacın sevki ile araştırma ve keşfetmeye yönelmişler.

Bizde kıta büyük, tarım alanları geniş, nüfus yoğunluğu az, büyük bir imparatorluk medeniyetinin yanlış öz güveni ve sair nedenlerden dolayı bilgi ve sanayi devrimine ihtiyaç hissetmemişiz. İhtiyacın olmadığı yerde de terakki olmuyor...

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 98.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...