"Kudret-i fâtıra, ihtiyaç ile hususan açlık ihtiyacıyla, başta insan, bütün hayvânâtı gemlendirip nizama sokmuş. Hem âlemi hercümerçten halâs edip, hem ihtiyacı medeniyete üstad ederek terakkiyâtı temin etmiştir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kudret-i fâtıra, ihtiyaç ile, hususan açlık ihtiyacıyla, başta insan, bütün hayvânâtı gemlendirip nizama sokmuş."

"Hem âlemi hercümerçten halâs edip, hem ihtiyacı medeniyete üstad ederek terakkiyâtı temin etmiştir."(1)

Tok insan yemek yeme ihtiyacı hissetmez. Üşümeyen birisi üzerine kalın bir palto giymek istemez. Çok fazla hesap-kitapla işi olmayan birisi, bir hesap makinesi ya da bilgisayar almak istemez...

İnsanı araştırmaya, keşfetmeye, çalışmaya sevkeden asıl sebep, onun maddî ve manevî ihtiyaçlarıdır. İhtiyaç olmasa, insan ne çalışır ne araştırır ne de keşfetme ihtiyacı duyar.

Teknoloji sahasındaki inkişaflar, ilim, fen ve teknik sahasındaki bütün terakki ve keşifler insanların müşterek çalışmalarının ve ortak aklın semeresi ve neticesidir.

Mesela, köylerden kente büyük göç olup şehirlerin nüfusu artınca metrolar, hava alanları, metrobüsler ve diğer ulaşım vasıtaları büyük bir ihtiyaç haline geldi ve bu ulaşım ağları kuruldu.

Avrupa kıtası; toprak bakımından hem küçük hem nüfus kesafeti fazla hem tarım alanları kısıtlı olduğundan, onlar da ilim ve sanayie yöneldi, fen ve teknik sahada ilerledi. Bu şiddetli ihtiyacın sevki ile araştırma ve keşfetmeye yönelmişler.

Bizde ise kıta büyük, tarım alanları geniş, nüfus kesafeti azdır. Bu bakımdan ilim ve sanayi inkılabına fazla ihtiyaç hissetmemişiz. İhtiyacın olmadığı yerde de terakki olmuyor. Çok şükür ki şimdi birçok sahada terakkimiz başladı.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 98.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...