"Şu kâinatın eczaları, dakik, ulvî bir nizam ile birbirine bağlanmış. ...; eğer ecram-ı ulviyeden tek bir cirm, ‘Kün!’ emrine veya ‘Mihverinden çık!’ hitabına mazhar olunca, şu dünya sekerata başlar.” İzah eder misiniz?

Soru Detayı

"Şu kâinatın eczaları, dakik, ulvî bir nizam ile birbirine bağlanmış. Hafî, nazik, latif bir rabıta ile tutunmuş ve o derece bir intizam içindedir ki; eğer ecram-ı ulviyeden tek bir cirm, “Kün” emrine veya “Mihverinden çık!” hitabına mazhar olunca, şu dünya sekerata başlar.”

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fizik, kimya, biyoloji, astronomi ve diğer bilim dallarında yapılan bütün çalışmalar ve yazılan bütün kitaplar, kâinattaki dakik ve ulvî nizamı konu almışlar ve açıklamaya çalışmışlardır.

Tümünü yazmaya ömürlerin etmeyeceği bu sonsuz hakikatlerden, sadece güneş sistemimizdeki birkaç hakikatı hatırlayalım:

Güneş, yaklaşık yüz elli milyon kilometre uzaklıktan dünyamızı ve diğer gezegenleri çok hassas bir nizamla döndürmekte ve bu muhteşem icraatta ve bu ince nizamda hiçbir aksama olmamaktadır. Dünyamız güneş etrafında dönerken her 29 km de 2 mm içeri çekilmekte ve seyahatinin tamamını bu ölçüyle tamamlamaktadır. Dünyamızın eğimi de dakik bir nizam iledir. 23.27 derecelik bu eğimle mevsimler meydana gelmekte ve bu hassas ölçü de yine dünya yaratılalı beri hiç değişmeden devam etmektedir.

Her saniyede 16 milyon ton su yeryüzüne inmekte ve bir o kadarı da göğe yükselmekte, bunda da yine dünya yaratıldığından beri hiçbir değişme olmamaktadır.

Güneş sistemimiz, bağlı bulunduğu galaksi içinde on iki haneli küçük bir köy kadar da kalmaz. Böyle nice sistemler son derece hassas bir nizam ile faaliyetlerini birlikte sürdürmektedirler. Üstadımızın buyurduğu gibi, bu sayısız cirimlerden sadece birisinin bile “Mihverinden çık!..” emri alması kıyametin kopmasına yetecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...