"Şu kâinatın eczaları, dakik, ulvi bir nizam ile birbirine bağlanmış... Eğer ecram-ı ulviyeden tek bir cirm, 'Kün! ' emrine veya 'Mihverinden çık! ' hitabına mazhar olunca, şu dünya sekerata başlar. " İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fizik, kimya, biyoloji ve diğer fen ilmine ait sahalarda yapılan bütün çalışmalar ve yazılan bütün kitaplar, kâinattaki dakik ve ulvi nizamı konu almışlar ve izaha çalışmışlardır.

Bu sonsuz hakikatlerden, sadece Güneş sistemimizdeki birkaç hakikatı hatırlayalım:

Güneş, yaklaşık yüz elli milyon kilometre uzaklıktan dünyamızı ve diğer gezegenleri çok hassas bir nizamla döndürmekte ve bu muhteşem icraatta ve bu ince nizamda hiçbir aksama olmamaktadır. Dünyamız Güneş etrafında dönerken, her 29 km. de 2 mm içeri çekilmekte ve seyahatinin tamamını bu ölçüyle tamamlamaktadır. Dünyamızın eğimi de dakik bir nizam iledir. 23.27 derecelik bu eğimle mevsimler meydana gelmekte ve bu hassas ölçü de yine dünya yaratıldığından beri hiç değişmeden devam etmektedir.

Her saniyede 16 milyon ton su yeryüzüne inmekte ve bir o kadarı da göğe yükselmekte, bunda da yine hiçbir değişme olmamaktadır.

Güneş sistemimiz, bağlı bulunduğu galaksi içinde birkaç haneli küçük bir köy kadar da kalmaz.

Böyle nice sistemler son derece hassas bir nizam ile faaliyetlerini birlikte sürdürmektedirler. Üstadımızın buyurduğu gibi, bu sayısız cirimlerden sadece birisinin bile “Mihverinden çık!..” emri alması kıyametin kopmasına yetecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...