"Şu mümkün, vaki olacaktır. Evet, dünya öldükten sonra ahiret olarak diriltilecektir. Dünya harap edildikten sonra, o dünyayı yapan zat, yine daha güzel bir surette onu tamir edecek, ahiretten bir menzil yapacaktır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri Güneş'in cehennemde yer alacağını ve kendine tapanların azap görmesiyle vazifeleneceğini beyan ediyor. Aynı şekilde bu dünyamız da ahiretten bir menzil olacak ve dünya maceralarını hatırlamak isteyen ehl-i cennet, dünyayı bu yeni şekliyle seyredeceklerdir.

Önceki suallerde geçtiği gibi, ayet-i kerimede "arzın bir başka arza tebdil edileceği" haber verilmektedir. Üstadımızın bu dersteki beyanına göre, arzın bu tebdili "daha güzel bir surette tamir" edilerek ahiretten bir menzil olması şeklinde anlaşılabilir.

Bir başka manasıyla "dünya" kelimesi içinde yaşadığımız âlemin tamamını ifade eder. "Dünya ve ahiret" dediğimizde, şu varlık âlemi ve onu takib edecek olan ahiret âlemini kastederiz.

"Evet, dünya öldükten sonra ahiret olarak diriltilecektir." cümlesinde dünyanın bu manası daha hâkim görünmekle birlikte, onu takib eden cümlede umumun telakkisine uygun olarak, dünya kelimesinden "yerküresi" kastedilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...