Tabiat Risalesi'nde; saraya giren adam saray sahibini bulamayınca, ilim sıfatının yansıması olan defteri, SANİ olarak kabul ediyor. Peki, bu kâinat sarayının sahibini bulamayan tabiiyyunlar neye inanıyorlar, onların defteri nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tabiatçıların sanatkârı, zaten tabiatın kendisidir; onun için bunlara tabiatçı deniliyor. Yani misaldeki vahşi adam, tabiatçı; sarayın kanunlarının yazılı bulunduğu defter de tabiat oluyor. Zaten bu misal tabiatçıların halini akla yaklaştırmak ve onların fikirlerinin iç yüzünü izah etmek için veriliyor.

İnsanın yaratılış gayesi ve en mühim vazifesi ise iman ve ibadettir. Bütün kâinat, insanın bu vazifesinin tahakkuk etmesi için hareket ve hizmet ediyor. Öyle ise insanın iman ve ibadet vazifesini terk etmesi, bütün kâinatın ve mahlûkatın hukukuna bir tecavüz ve hakarettir.

Bir insan herhangi bir günaha veya isyana girdiğinde bu menfi hareketini bütün bir kâinatın yardımıyla yapıyor. Meselâ kumar oynuyorsa bedenindeki bütün organlardan yerküresine, havaya, güneşe kadar her şey onun bu işine yardımcı olmuş oluyor. Bu ise kâinata büyük bir hakarettir.

Öğrencinin okula gitmemesi, okulun maksadını boşa çıkarmak olduğu gibi, iman, marifet, ibadet ve muhabbeti için yaratılmış olan şu kâinatı, insanın küfür ile görmezden gelmesi de kâinatın maksadını boşa çıkarmaktır ve hukukuna tecavüzdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...