"Unsurları madenler mertebesine, madenleri nebatlar hayatına, nebatları rızık vasıtasıyla hayvanların derece-i hayatına ve hayvanları, insanların şuurkârâne olan yüksek hayatına çıkarıyor." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu mertebelerin oluşumu şu şeklide cereyan ediyor; elemetler, moleküllere; moleküller de madenlere; madenlerden de bitkilere; bitkiler de rızık vasıtası ile hayvanlara; yine hayvanlar da rızık vasıtası ile insanlara inkılap eder.

Bir atomda, bir element ve molekülde cansız, hayatsız olan varlık, bitkilerin içine ve hayvanların içine girince hayatlanıyor. Göze giden element görmeye başlıyor. Beyne giden element ise düşünmeye başlıyor. Dolayısı ile aynı atom, girmiş oluğu varlığın özellikleri ile boyanıyor. Tıpkı tıp fakültesine giden bir öğrencinin doktor; mühendislik fakültesine giden bir öğrencinin de mühendis olması gibi.

Soruda geçen kısmı okumak için tıklayınız:

Lem'alar, Otuzuncu Lem'a Altıncı Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yalnızlık
bir mahzen-i ebedîsi olan dâr-ı saadet, şu kâinata bir derece benzeyecektir. Hem cismanî, hem ruhanî bütün esâsâtını muhafaza edecektir. Ve o Sâni-i Hakîm ve o Âdil-i Rahîm, elbette cismanî âletlerin vezâifine ücret olarak ve hidemâtına mükâfat olarak ve ibâdât-ı mahsusalarına sevap olarak, onlara lâyık lezâizi verecektir. Yoksa hikmet ve adalet ve rahmetine zıt bir hâlet olur ki, hiçbir cihetle Onun cemâl-i rahmetine ve kemâl-i adaletine uygun değildir, kabil-i tevfik olamaz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...