Üstad, afaki tefekkür dipsiz kuyuya benzer, diyor. Verilen temsiller de hep kainattan, yani afaki veriliyor. Afaki ve enfüsi tefekkürü nasıl anlamamız lazım?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, afaki tefekkür hiç yapılmayacak demek değildir. Önce enfüsi tefekkür, sonra da afaki tefekkür yapılmaya teşvik edilmekte ve şu esasa dikkat içekilmektedir:

Afaki tefekkür yaparken, icmali yapmak, detaylara girmemek; enfüsi tefekkür yaparken de tafsili yapılıp detaylara girilebileceği ifade edilmektedir.

İlave bilgi için tıklayınız: ÂFAKÎ TEFEKKÜR.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ecepar
aslında burada hep arkadaşlarımızın okumada yanlışlığı var üstad insana küçük kainat kainata büyük insan kuranada aynı şekilde kainat benzetmesi yapıyor .sonuçta üstad afakisini yapıyor enfüsi olanı bizim tefekkürümüze bırakıyor çünkü enfüsi tefekkür kişinin kendi yüreğinin genişliğine bağlı yani risaleleri okurken arkadaşlar çok zahiri bir gözle bakıp Allahım ne güzel yarattın demekle yetinmemeli ve biraz misallerin batini yönüne dönmeye çalışmalı ve kainattan herkes kendi küçük kainatına girip yapılan afaki tefekkürleri enfüsi tefekküre çevirmeliler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...