Üstad Hazretleri; amca ve halanın baba, dayı ve teyzenin anne hükmünde olduğunu beyan buyuruyor. Bu ne demektir? Bu kişilerin haksız muamelelerine maruz kaldığımızda hep katlanmalı mıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu yakınlık tek taraflı değildir. Amcanın baba hükmünde olması demek, amcanın yeğenlerini evladı gibi görmesi demektir. Yani amca ve hala için de yeğenler evlat gibidir. Yeğen, amcasına bir baba hürmeti gösterecek, amca da yeğenine evlat muamelesi gösterecek demektir.

Ancak bunlardan birisi vazifesini yapmadığında, diğerinin de aynı şekilde cevap vermesi gerekmez. Kendini amcasına ezdirmeyecek, ama onu da ezmeyecektir. Kısacası müdafaa vaziyetini alacaktır; saldıran ve zulmeden olmayacaktır. Tıpkı baba ile evlat arasındaki münasebet gibi.

Babalığı su-i istimal eden babalar da yok değildir. Babalığını su-i istimal edene karşı takınılması gereken tavır ne ise, amcaya karşı da aynı tavrı sergilenmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ayşe İkra Mermer
Şimdi hayatının sırr-ı hakikatı şudur ki: Tecelli-i Ehadiyete, cilve-i Samediyete âyineliktir. Yani bütün âleme tecelli eden esmanın nokta-i mihrakıyesi hükmünde bir câmiiyetle Zât-ı Ehad-i Samed'e âyineliktir. Sözler - 129
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...