Üstad Hazretleri Risale-i Nurlarda, Risalet-i Ahmediyeyi nasıl ders veriyor? Efendimiz'in nübüvvet ve risalet yönleri hakkında bilgi verir misiniz? Peygamber sevgisi Risale-i Nur'da nasıl işleniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da, Risalet-i Ahmediye (asm.) gayet kati deliller ile isbat ediliyor. Özellikle On Dokuzuncu Söz ve On Dokuzuncu Mektup’ta, çok mukni delillerle Peygamber Efendimizin (asm.) risaleti izah ve isbat edilmektedir.

Risale-i Nur'da Risalet-i Ahmediye’nin (asm.) sadece isbat ciheti değil, onun manevi şahsiyeti ve makamı da mükemmel bir şekilde beyan ediliyor. Özellikle Miraç Risalesi olan Otuz Birinci Söz ve On Birinci Lem'a olan Sünnet-i Seniye Risalesi, onun manevî şahsiyetini çok güzel ve latif bir şekilde beyan etmektedir.

Risale-i Nur'da Habib-i Kibriya Efendimiz (asm.) iki yönü ile incelenir. Birisi nübüvvet ve risalet ciheti, diğeri ise beşeri yönü ve velayet cihetidir.

Tarih ve siyer kitaplarında Resul-i Ekrem Efendimizin (asm) daha çok beşerî halleri ön plana çıkarılmaktadır. Onun (asm) sadece beşerî yönüne yoğunlaşanlar, manevi büyüklük ve azametini anlamakta zorlanıyorlar.

Bir de Resulullah Efendimizin (asm) sadece risalet ve nübüvvet yönüne odaklanıp, onun beşerî yönünü akıllarına sığıştıramayıp melek gibi görenler vardır ki, bu da çok tehlikelidir. Zira Hazreti Peygamber (asm), sadece Allah’ın elçisi değil, bizim de vekilimizdir. Yani, insanlara imam ve rehberdir. İnsanüstü bir melek makamında olsa, bize imamlık ve modellik yapamazdı.

Risale-i Nur'da ise, Resul-i Ekrem Efendimizin (asm) hem manevi şahsiyeti hem de beşeri yönü dengeli ve harika bir şekilde izah edilmiştir. Bu yüzden, Nurları okuyan birisinin, Hazret-i Peygambere (asm.) olan muhabbeti ifrat ve tefritten uzaktır, istikametlidir.

Bu yüzden Nurları ciddi okuyan ve tahkik edenler görür ki, peygamber sevgisi onun manevi azametini anlamakla orantılıdır. Sahabeler, onun iksir-i nübüvvetinden istifade ettikleri için birinci sıra onlarındır. Sahabe mesleğinin izinden giden Risale-i Nur talebeleri de o müstesna zatların mesleğini bu zamanda temsil etmektedirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...