Hastalık anında bir dakikalık ibadetin bir gün ibadet hükmüne geçmesi konusunda ayet ya da hadis var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada ifade edilen husus; çekilen sıkıntı ve musibetlerin, mümin için manevi büyük bir kâr ve ibadet olduğudur. Tek şart; isyan etmeden sabır göstermektir.

Hastalık ve musibetler hakkında, birçok hadis rivayet edilmiştir, bunlardan bir kısmını aşağıda takdim ediyoruz:

Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bir kul, salih amel işlerken araya bir hastalık veya sefer girerek ameline mani olsa, Allah ona sıhhati yerinde ve mukim iken yapmakta olduğu salih amelin sevabını aynen yazar."(1)

Ebu Hureyre ve Ebu Said radıyallahu anhüma'nın anlattıklarına göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur:

"Mü'min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü'minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur."(2)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, Ümmü's-Saib radıyallahu anhâ'nın yanına girdi ve: "Niye titriyorsun, neyin var?" dedi. Kadın: "Humma (sıtma)! Allah belasını versin!" dedi. Aleyhissalatu vesselam da: "Sakın hummaya sövme! Çünkü o, insanların hatalarını temizlemektedir, tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlediği gibi!" buyurdular."

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir hummalıyı ziyaret etmişti. Hastaya:

"Müjde! Zira Allah Teâla Hazretleri diyor ki: 'Humma benim ateşimdir, ben onu mü'min kuluma musallat ederim, ta ki, ateşten tadacağı nasibi(ni dünyada tadmış) olsun.'"(3)

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Allah bir kuluna hayır murad etti mi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad etti mi onun günahlarını tutar, kıyamet günü cezasını verir. Mükâfaatın büyüklüğü belanın büyüklüğü ile (orantılıdır). Allah bir cemaati sevdi mi onları musebete müptela eder. Kim bundan razı olursa Allah da ondan razı olur, kim de razı olmazsa Allah da ondan razı olmaz."(4)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kıyamet günü, afiyet ehli kimseler, bela ehline sevapları verilince, dünyada iken derilerinin makaslarla kazınmış olmasını temenni edecekler."(5)

Musibetin rahmet ciheti, insanın günahlarına kefaret olması, derecesini artırması, kalbini ahirete yöneltmesi gibi ulvi neticelerdir. Bu ulvi ve ebedî meyveleri yanında çekilen sıkıntılar yahut görülen maddî zararlar çok küçük kalır.

Dipnotlar:

1) Buhari, Cihad 134; Ebu Davud, Cenaiz 2, (3091).
2) Buhari, Marda 1; Müslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966).
3) Ahmed İbnu Hanbel'in Müsned'inde mevcuttur: 2, 440.
4) Tirmizi, Zühd 57, (2398).
5) Tirmizi, Zühd 59, (2404).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
İyi ,hoş,güzel de ;hastalığın ibadet olduğu bildiğimiz halde,kimse hasta olmak istemez.İstenmeyen şey,nasıl ibadet olabilir? Mesela herkes namaz kılmak,oruç tutmak ister.Hem bunlar ibadettir..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu da Rabbimizin bize bir fazlı olsa gerek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...