Üstad, İbni Sina'nın makamı, adi bir mümin derecesinde olduğu halde, haşir meselesinin müşkülatlı olduğunun anlaşılması için, neden İbni Sina'yı örnek göstermiştir? İbni Sina'nın iman mertebesi zaten malum değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbn-i Sina gibi dahi bir filozof, öldükten sonra dirilme hakikatinde aciz ve zayıflığını itiraf ediyor ise; vasat olan diğer insanların kendi başlarına hakikatleri bulmasının imkansız olduğu zahir bir şekil alır. Bu da insanlığın vahyin ışığına ne kadar muhtaç olduğunu açık bir şekilde gösterir.

Burada mukayese edilen akıl ile vahyin mertebesidir. Akıl vahye muhtaçtır, bu akıl İbn-i Sina’nın aklı da olsa fark etmez. Üstad'ın vurguladığı husus bu noktadır. Yani insan deha derecesinde akıl sahibi de olsa, vahye tabi olmaz ise hakikatleri anlamak noktasında, ami ve avam bir insan gibi kalır. Nasıl çok güzel bir adam, Hazreti Yusuf (a.s)’in güzelliği yanında sönük kalıyor ise; İbn-i Sina gibi bir akıl da, vahyin yanında sönük ve ami kalır.

İbn-i Sina, haşir konusunda aklına itimat ettiği için, işin içinden çıkamayıp aczini itiraf ediyor. Ama vahiy, haşir inancını en ami ve avam adamın da aklına tespit ettiriyor. Burada, vahyin üstün ve keskin zekaveti ile, insanın cüzi ve sönük zekaveti kıyas edilmiş oluyor. Üstat bu farka işaret ederek, vahyin akla olan üstünlüğünü ve keskinliğini ilan etmiş oluyor. Yoksa İbn-i Sina’nın dehalığı, diğer insanlara karşıdır, Kur'an ayetlerine karşı değildir. İbn-i Sina, insanlara kıyaslandığı zaman dahi ve harikadır; vahye kıyaslandığı zaman ami ve avamdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami
Bir insanın dahi olması, zeki olması imanının da kamil olduğunu göstermez. Nice dahiler var imansız veya ami bir mü'min derecesinde imanı var. İbni Sina dahidir. fakat ehli tahkik İbni Sina'nın imanın derecesi amidir diye hükmetmişler. 10. sözde İbni Sina'nın zekasıyla ulaştığı sonuç gözönüne alınıyor. Yoksa imanının kemaliyle ulaştığı mertebe değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...