"Üstadım olan İmam-ı Rabbânî’ye muhalif olarak diyorum." Bediüzzaman'ın, İmam-ı Rabbanî gibi bir kutb-u azama itiraz etmesi nedendir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela malum Risalede "muhalefet" kelimesinin geçmediğini ifade edelim. Bediüzzaman Hazretleri bu mektuba; "Üstadım olan İmam-ı Rabbanî" diyerek başlıyor ve "ona muhalif olarak derim ki,.." diyerek kendi fikrini beyan ediyor. "Ona muhalif olarak derim", kelimesinin karşılığı; "Ondan farklı olarak derim" demektir. Bu ise olması gerekendir.

Bırakın âlimleri, Peygamber Efendimiz (asm) dahi fikrini beyan ettikten sonra, sahabeler de ona muhalif olarak fikir beyan etmişlerdir.

Fahr-i Kâinat Efendimiz (asm) Bedir savaşında, bir kuyunun başında durdu ve orayı karargâh yapmak istedi. Hubâb el-Cümuh: "Ya Resulullah! Burayı bir vahiy ile mi seçtiniz, yoksa bu bir görüş, bir harp taktiği midir?" diye sordu. Resulullah’ın (asm); "Bu bir görüş ve harp taktiğidir." buyurması üzere Cümuh: "Ya Resulullah! Burası harp için uygun bir yer değil. Orduyu buradan kaldırıp düşmana en yakın kuyuya gidelim. Orada bir havuz yapıp içine su dolduralım, geride kalan kuyuları tahrip edelim, düşman istifade edemesin." dedi.

Allah Resulü (asm): "Sen güzel bir fikre işaret ettin." buyurdu ve o sahabenin dediği şekilde hareket etti.

Üstad'ın kullandığı ifade ne İmam Rabbanî’nin makamını düşürür ne de kendisinin. İmam Azam Hazretlerinin fıkıhla alakalı verdiği çok hükümler vardır ki, onun en mühim iki talebesi olan İmam Muhammed ve İmam Yusuf bu hükümlere katılmamışlar ve ona muhalif olarak fikirlerini beyan etmişlerdir. Bu bir saygısızlık değildir, tam aksine fıtratın muktezası ve ilmin inkişafıdır.

Büyük zatların fikirlerinden başka fikir söylenmeyecekse, yeni fikirler ortaya çıkmaz, terakki ve tekâmül olmaz. Bu konuda hissi düşünmemek gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birkanaksut
Allah razı olsun..haklısınız..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...