"Üstadım olan İmam-ı Rabbânî’ye muhalif olarak diyorum,.." Bediüzzaman'ın, İmam-ı Rabbani gibi bir kutb-u azama itiraz etmesi nedendir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle ilgili risalede "muhalefet" kelimesinin geçmediğini ifade edelim. Bediüzzaman, ifadesini kullanırken, "üstadım olan İmamı Rabbani" diyerek başlıyor ve "ona muhalif olarak derim ki,.." diyerek kendi fikrini beya ediyor. "Ona muhalif olarak derim", kelimesinin karşılığı; "Ondan farklı olarak derim" demektir. Bu ise olması gerekendir.

Bırakın alimleri, Peygamber Efendimiz (asm) dahi fikrini beyan ettikten sonra, sahabeler de ona muhalif olarak fikir beyan etmişlerdir.

Mesela, Uhud savaşında, Peygamberimiz (asm) savunmada kalmak istediği halde, ekser sahabeler ona muhalif olarak taarruza geçmeyi istemiş ve de onların dediği olmuştur.

Üstad'ın kullandığı ifade ne İmam Rabbani'nin makamını düşürür ne de bediüzzamanın. İmam Azam Hazretlerinin fıkıh alanında verdiği çok hükümler vardır ki, onun en önemli iki talebesi olan İmam Muhammed ve İmam Yusuf bu hükümlere katılmamışlar ve ona muhalif olarak fikirlerini beyan etmişlerdir. Bu bir saygsızlık değildir, tam aksine fıtratın gereğidir.

Büyük zatların fikirlerinden başka fikir söylenmeyecekse, insanlık tarihi nasıl gelişecek ve yenilikler nasıl ortaya çıkacaktır. Bu konuda biraz duygusal düşündüğümüz kanaatindeyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birkanaksut
Allah razı olsun..haklısınız..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...