"Ve nısf-ı arz ve hums-u beşer onun hediye-i hidayetini kabul edip hırz-ı can etti." cümlesinde geçen, dünyanın yarısının Müslüman toprağı olduğu ve insanların beşte birisinin Müslüman olması ifadesini, rakamlarla ve coğrafi bilgilerle teyid eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dünyanın yarısı" ifadesinde, bazı coğrafi bölgeler için kesin hatlar çizebiliriz; Orta Doğu ve Anadolu coğrafyaları gibi. Bazı devletleri de misal verebiliriz. Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye gibi... Öte yandan, daha önce İslâm hâkimiyeti altına girmiş, ancak şimdi İslâm'dan uzak olan ülkeler de vardır. İspanya ve Endülüs Emevi Devleti gibi. Keza gayri müslim veya semavi dinlerden uzak olan ülkelerde yaşayan Müslümanlar da mevcuttur. Onların da bulundukları yerleri dikkate alacak olursak, yuvarlak bir rakamla nısf-ı arz ölçeğinde bir nisbete ulaşabiliriz.

"Beşte biri" rakamı ise; dünya çapındaki resmi istatistiklere göre, şimdi yeryüzünde bir buçuk milyarı aşkın Müslüman bulunmaktadır. Mevcut Dünya nüfusuna oranla beşte bir şeklinde bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

muhammedakif

Teşekkür ederim. Çok faydalı bir cevap.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatih.abdullahoglu
oncalikle cevabinizi tahsin etmekle beraber sunu da ilave edersek faydali olacagi kanaatindayim...nisf i arz ifadesi geciyor.. arz ifadesini [kara parcasi] olarak kabul edersek dunyanin yarisinin musluman cografyasi oldugunu soyleyebiliriz bunun icin de islam cografyasini gostern mevcud harita incelenebilir..saygilarimla
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...