"Nev-i beşerin humsu ona iktidâ etmiş ve nısf-ı arz onun hükm-ü mânevîsi altına girmiş." cümlesinde neden yarısı deniliyor, bir de "hükm-ü manevi"yi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...nısf-ı arz onun hükm-ü mânevîsi altına girmiş."den maksad; Peygamber Efendimiz (asm) döneminde yapılan ciddi çalışma ve gayretle İslamiyet hızla yayılmış. Dört halife döneminde alınan topraklarla sınırlar bir hayli tavassu' etmiş, genişlemiştir. Daha sonra Türk, Kürt ve sair milletlerin İslamiyeti kabulüyle, Anadolu va Kafkaslara kadar İslamiyet yayılmış.

Osmanlılarla birlikte artık İslamiyet ifade edildiği gibi, yeryüzünün yarı toprağında hakim olmaya başlamıştır. Malumunuz Osmanlının toprakları üzerinde daha sonra otuz iki devlet kurulmuştur.

Bir de "humsu beşer" ifadesi kullanılmakta, bu da insanlığın beşte birinin İslamiyet çatısı altında toplandığı anlamına gelmektedir.

Şu anda Müslümanların nufusunun bir buçuk milyar olduğu düşünüldüğünde, bu ifadenin de tam yerine olduğu görülmektedir.

Diğer dinlere mensup olanlar artık İslamiyet'in ulvi hakikatlerinden istifade etmeye başlamış; Müslümanlara dostlukları artmış, Hz. İsa (as)'ın dini olan Hristyanlığın ahir zamanda tasaffi edilmesiyle İslamiyet'le Hristyanlık omuz omuza gelecek ve ehli küfür biiznillah mağlubiyete düçar olacaklardır.

İşte bu iki dinin iltihak edip kavuşmasıyla, ehli iman büyük bir kuvvet bulacak. Âdeta yeryüzünün yarısı İslamiyet'in nuruyla nurlanıp Peygamberimiz (asm)'in hükmü manevisi altına girecektir. Ahir zamanda İslamiyet matbu Hristyanlık ise İslamiyete tebaiyet edecek. İmamlık şerefi İslamiyet'te kalacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...