"Yedi tabaka olarak halk ettim, demiyor. Misliyet ise, mahlukiyet ve mahlukata meskeniyet cihetiyle bir teşbihtir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Saniyen, ayetin sarahatinde 'yedi kat arz' dememiş. اَللّٰهُ الَّذِى خَلَقَ سَبْعَ سَمٰوَاتٍ وَمِنَ اْلاَرْضِ مِثْلَهُنَّ ilâ âhir. Âyetin zâhiri diyor ki: 'Arzı da o seb’a semavat gibi halk etmiş ve mahlûkatına mesken ittihaz etmiş.'(Lem'alar, On İkinci Lem'a.)

"Yedi tabaka olarak halk ettim." demiyor. Misliyet ise, mahlûkiyet ve mahlûkata meskeniyet cihetiyle bir teşbihtir. Yukarıdaki ayette de açıkça anlaşıldığı gibi; "Arzı yedi kat olarak yarattık." demiyor, yedi göğü yarattı ve yeryüzünü de onlar gibi yarattı diyor. Burada geçen "gibi" kelimesi, misliyete, yani benzerliğe işaret ediyor ancak yeryüzünün göğe benzetilmesi, onun yedi kat olduğu manasına gelmiyor. Üstad Hazretleri bu benzerliğin; yaratılma ve mesken olma itibarıyla olduğunu ifade ediyor.

Yani ayette, “nasıl ki, göğü ben yarattım ve orada sakinler yerleştirdim. Aynen öyle de yeri de ben yarattım ve sakinler yerleştirdim.” deniyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...