Yıldızların heyet-i mecmuasında "sükûnet içinde bir sükût ve hikmet içinde bir hareket ve haşmet içinde bir ziynet ve intizam içinde bir hüsn-ü hilkat ve mevzuniyet içinde bir kemal-i sanat" bulunmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Güneşimizin de orta büyüklükte bir yıldız olduğunu dikkate alarak, açıklamalarımızı onun üzerinden yapalım.

Güneş'in kütlesinin %73'ünü hidrojen, %25'ini helyum, geri kalan kısmını ise diğer elementler oluşturur. Güneş'te hidrojenin bir kısmının helyuma dönüşmesiyle bir miktar enerji üretilir. İşte Güneş ışığının kaynağı bu enerji üretimidir. Bu da çok hassas bir ölçü ile icra edilir. Üretim biraz fazla veya noksan olsa dünyamızda hayat son bulur. Güneş'te meydana gelen bu dönüşümlerle her saniye yaklaşık dört milyon ton kütlenin enerjiye dönüştüğü söyleniyor. Bu muazzam ve hikmetli faaliyetler tam bir sükûnet ve intizam içinde cereyan ediyor.

Benzeri şeyler bütün yıldızlar için de söylenebilir; onların da menşeleri gazdır. Bu gazın ısısı çok yüksektir. Katılaştıkça ısı da azalır. Çok uzun sürede gerçekleşen bu faaliyetler de yine tam bir sükûnet içinde ve hikmetli olarak meydana gelir.

Öte yandan hareket halindeki yıldızların bu hareketlerinde de tam bir intizam ve sükûnet hâkimdir.

Yıldızların menşei olan gaz kütlesinin de belli bir yerde yığılmayıp bütün semaya parça parça dağılması ayrı bir hikmet tecellisidir. Tümü birlikte olsa ve beraber yoğunlaşsalardı, semada yıldız diye bir şey olmazdı. Bütün gökyüzü her tarafı kaplamış bir ışıkla dolar ve hayattan söz edilemezdi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...