"Yoksa, koca Arabistan'da az bir zümre hiç dayanamayacaktı, çabuk meskenete girecekti..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz Nur kumandanı ve Kur'ân'ın hâdimi kardeşim Refet Bey,"

"Yahudi milleti hubb-u hayat ve dünyaperestlikte ifrat ettikleri için, her asırda zillet ve meskenet tokadını yemeye müstehak olmuşlar. Fakat bu Filistin meselesinde; hubb-u hayat ve dünyaperestlik hissi değil, belki enbiya-yı Benî İsrailiyenin mezaristanı olan Filistin, o eski peygamberlerin kendi milliyetlerinden bulunması cihetiyle, bir cihette bir ehemmiyetli hiss-i millî ve dinî olmasından, çabuk tokat yemiyorlar. Yoksa, koca Arabistan'da az bir zümre hiç dayanamayacaktı, çabuk meskenete girecekti."(1)

Bu paragrafta İsrail’in İslam alemine, özellikle de Arap dünyasına karşı galip gelmesinin hikmetleri ve gerekçeleri izah ediliyor. Şayet bu hikmet ve gerekçeler ortadan kalkarsa, beş milyonluk İsrail devletinin İslam ve Arap dünyası karşısında hiç şansı kalmaz, kısa süre içinde yerle bir olurdu deniliyor.

Yahudi milleti dünyaya olan hırslarından dolayı tarihte hep zillet ve sefalet içinde yaşamışlardır. Haram yollar ile çok mal ve para biriktirmiş olmalarına rağmen, bu malın ve paranın sefasını sürememişlerdir. Allah bu hırslarına ceza olarak meskenet cezası vermiştir, yani tarihte hep yurtsuz ve yabancı hükümetlerin tokadına mahkum olarak yaşama cezasına çarptırılmışlardır.

Yahudiler tarihte hep yurtsuz ve memleketsiz diğer milletlere bir sığıntı olarak yaşamışlardır. Birkaç defa samimi olmalarına mükafat olarak devlet ve memleket kazanmışlardır. Bu memleket ve dönemlerden birisi Hazret-i Davut ve Süleyman dönemi, diğeri ise şu anki İsrail devletidir.

Şimdiki İsrail ne kadar batıl ve zalim de olsa, bulunduğu bölgede bir samimiyet damarları var, karşısında olan Filistin halkında da bir samimiyetsizlik damarı vardır.

Allah batılda da olsa samimiyeti mükafatsız, hak ve doğru yolda da olsa samimiyetsizliği de cezasız bırakmıyor. Bu yüzden bugünkü İsrail devletinin koca Arap toplumuna galip gelmesi ve bir parça dünya siyasetini elinde bulundurmasının sebebi, batıl dinlerine ve geçmiş peygamberlere milliyet damarı ile samimi sarılmalarıdır.

Arap toplumunun mağlup olması ise, geçmişine yakışır bir samimiyet ile dine ve İslam’a yeterince sarılmamasındandır. Yoksa tarihte Yahudiler hep Üstad'ın dediği gibi zillet ve sefalet içinde yaşamışlardır. Hatta Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında bile, çok şiddetli tokatlar yemişlerdir. Bugün İsrail'de yanlış da olsa Tevrat şeriatı yaşanırken, Filistin'de ise, dinsizlik akımının tesirinde olan solcu örgütler hakimdir...

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Gökyüzü
çok güzel izah edilmiş. Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
filistin halkında samimiyetsizlik damarı var sözünüzü kalbim kabul etmiyor, ayrıca israilde yanlış da olsa Tevrat şeriatı yaşanıyor demişsiniz muharref tevratın şeriatını yaşamasalar daha iyi olur, ayrıca muharref tevratın şeriatını yaşasalar, filistin halkını haksız yere öldürmezler, zira muharref tevrattaki on emirden biriside öldürmeyeceksindir, filistin halkı zalim israile karşı taşlarla cihad ediyor, bundan daha büyük bir şey var mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Suudi Arapistan ve körfez ülkelerinin ve dahi Mısır'ın İsrail ile nasıl iş tuttuğu meydanda Filistin halkı masum olabilir ama onları sevk ve idare edenler hiçte masum değiller. Taşla sopayla olacak işler değil bunlar. Ben kendimi bildim bileli İsrail Müslümanları pazar eziği gibi eziyor. Dış düşman görevini yapıyor ama asıl tehlike içimizde ki manevi hastalıklardır. Bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta burasıdır. Sadece Filistin değil alem-i İslam çamura yatmış debeleniyor. Üç yüz milyon Arap alemi İsrail ile baş edemiyorsa bunun kabahatini dışarıda değil içeri de aramak gerekir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...