Zahiren lezzetsiz görünen nimetler nelerdir? Lezzet nasıl iktisat ile ortaya çıkıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, iktisat hem bir şükr-ü mânevî, hem nimetlerdeki rahmet-i İlâhiyeye karşı bir hürmet, hem kat'î bir surette sebeb-i bereket, hem bedene perhiz gibi bir medar-ı sıhhat, hem mânevî dilencilik zilletinden kurtaracak bir sebeb-i izzet, hem nimet içindeki lezzeti hissetmesine ve zâhiren lezzetsiz görünen nimetlerdeki lezzeti tatmasına kuvvetli bir sebeptir. İsraf ise, mezkûr hikmetlere muhalif olduğundan, vahîm neticeleri vardır."(1)

Nasıl az olan ve nadiren faydalanılan şeyler, kıymetli ve lezzetli oluyor, bol ve sürekli olan ülfet ve ünsiyetten dolaylı bıkkınlık hissi ile, insan lezzeti veya derecesini fark edemiyor. Aynı şekilde israf ve lüks içinde yüzen insanlar, nimetin kıymet ve derecesini bıkkınlık hissinden dolayı fark edemiyorlar, dolayısı ile lezzet de alamıyorlar ya da cüzi lezzet alıyorlar.

Nimeti ölçülü ve tutumlu bir şekilde sarf eden insanlarda, ülfet ve bıkkınlık hissiyatı oluşmadığı için, sanki nimeti ilk defa tadıyor gibi, sürekli bir lezzet alırlar.

İşte iktisat, nimetlerin ölçülü ve tutumlu sarf edilmesi anlamındadır, bu da insanlara lezzet noktasından bir zindelik ve tazelik veriyor. Oruçta insanın açlık hissiyatı ile ekmeğin o muhteşem koku ve tadını hissetmesi gibi, bir nevi oruç ve perhiz hükmünde olan iktisat da nimetlerin lezzet derecesini sürekli zinde ve taze tutuyor.

Müsrif insan, çok nimetlerin lezzetini unutur, kıymetini idrak edemez, hatta sonunda iştahsızlığa kadar gider.

(1) bk. Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a (İktisat Risalesi)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...