"Zecr tokatı" nedir; örnek verebilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zecr: Kelime olarak menetme, engel olma, nehyetme, zorlama, zorla yaptırma, önleme, sıkma, kovma ve sürme gibi manalara geliyor. Istılahta ise, bir daireden dışarı atmak, kovmak anlamına geliyor.

Mesela bir Nur talebesinin zecr tokadı yemesi, Nur dairesinden uzaklaşması anlamındadır.

Zecr tokadı, şefkat tokadının tersidir. Şefkat tokadı, dairede iyi tutunmak için atılmış İlahi bir ikaz iken, zecr tokadı daireden belirgin bir şekilde uzaklaşması için atılmış İlahi bir cezadır. Öyle ise zecr tokadına "insanların kasdi hatalarına atılmış şefkatsiz bir tokattır" diyebiliriz.

Şefkat tokadı da zecir tokadı da bir veya bir kaç hataya göre gelen ilahi bir cezadır. Şefkat tokatları hizmette samimi olup, tembellik eden veya bilerek bilmeyerek hata işleyenlere gelir. Ama zecir tokadı hizmette samimi olmayan ve hizmete bilerek zarar vermeye çalışanlara gelir. Şefkat tokatları insanları intibaha getirir ve uyandırır; ama zecir tokadı insanı perişan eder.

Bir tokadın şefkat tokadı mı yoksa zecir tokadı mı olduğunu anlamak isteyen, tokattan sonraki haline baksın. Şayet hizmete tekrar aynı şevk ve heyecanla sarılıyorsa, bu tokat şefkat tokadıdır; ama hizmetten uzaklaşmış ve manen perişan olmuş ise, bu zecir tokadıdır.

Mesela, cemaatin dirliğini ve birliğini bilerek ve kasdi bir şekilde bozmaya yeltenen birisine, sert ve kovucu bir tokat gelse bu zecr tokadı olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kasiyun
Zecr tokadından geri dönüş var mıdır? Yoksa bu kalbin mühürlenmesi ve dinden ihraç edilmek ile aynı mıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Allah'ın af ve rahmet kapısı daima açıktır. Ayrıca zecr ceza içinde olabilir ille de kalbin mühürlenmesi ya da ihraç olması gerekmiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...