"Zemin, yüzü itibarıyla böyle olduğu gibi, batnındaki inkılâbat ve zelzelelerle ve onların neticesinde cibâlin çıkmaları ve hasflar vuku bulması, saatleri sayan bir mil gibi, dünyanın şu ciheti ağırca mürur edicidir, gösterir." Üstad bunu nereden biliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri 1894 yılında Van Valisi Hasan Paşa tarafından Van'a davet edilmiştir. Van'da kendisine ayrılan bölümünde irşad hizmetini yaparken hükümet vazifelileri ve muallimlerle de temasta bulunmuştur. Üstad; an’anevî kelâm ilminin, İslam akaidini yenidünya şartları karşısında izaha kâfi gelmeyeceği kanaatine varmıştır. Fen ilimlerini, coğrafya, matematik, fizik, kimya, jeoloji, astronomi, biyoloji, tarih ve felsefe ilmine dair kitapları, o ilimlerin mütehassıslarıyla müzakere edebilecek derecede öğrenmiştir.

Üstad Hazretlerinin dönemi öyle fazla uzak bir dönem olmadığı için bu gibi bilgileri o zamanın fen kitaplarından öğrenmesi gayet doğaldır. Nitekim insanlık uzaya ayak bastığında, Üstad Hazretleri kısa bir zaman önce vefat etmişti.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Lazgin

Beni, skolastik bataklığı içinde saplanmış bir medrese hocası zannediyorlar.
Ben, bütün müsbet ilimlerle, asr-ı hazır fen ve felsefesiyle meşgul oldum.
Bu hususta en derin mes'eleleri hallettim.

(Sekizinci Kısım(Isparta Hayatı)/TAHLİLLER)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...