"Zemin yüzündeki fırtınaların silâhla değil, diplomatlıkla çarpışmaları zamanı olduğu cihetle, gayet kuvvetli bir metanet ve vazife-i nuriye-i kudsiyede bir sebat olmazsa,.." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Zemin yüzündeki fırtınaların silâhla değil, diplomatlıkla çarpışmaları zamanı olduğu cihetle, gayet kuvvetli bir metanet ve vazife-i nuriye-i kudsiyede bir sebat olmazsa, Risale-i Nur’un hizmeti zararına bir atâlet, bir fütur ve tevakkuf başlar." (Emirdağ Lâhikası-I, 21.Mektup)

Yeryüzünde ve uluslararası ilişkilerde artık silah ve savaş yerine diplomasi öne çıkmış, devletler birbirine diplomasi ile hükmetmeye başlamıştır.

Eski zamanlarda kaba kuvvet, asker ve savaşlar önemli birer hakimiyet araçları idiler. Ama şimdilerde bu araçların yerini ilim, ikna ve diplomasi aldı ve devletler güçlerini bu yeni araçlarla pekiştiriyorlar.

Bir ülkenin eğitimi, ekonomisi, demokrasi ve hukuk düzeni güçlü ise, diğer ülkelere karşı diplomaside eli güçlü demektir. Ve bu tarz devletler diğer devletlere hakimiyetini bu yollarla kurarlar. Avrupa ve Amerikanın dünyaya hakim olmalarında bu gibi esaslar vardır.

Tabi askeri güç tamamen kalkmış anlamına gelmiyor, ama artık diplomasi asıl askeri güç ise tali konumdadır. Eskide durum tersine idi önce savaş olur sonra diplomasi arkadan gelirdi.

Müslümanların da eğitim, bilim ve ekonomide ilerlemesi, güçlü bir devlet ve toplum yapısı inşa etmeleri gerekiyor. Yoksa hep ezilen taraf olmaya mahkûm kalacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

zeynepyavuz

Silahla değil diplomatlıkla çarpışma zamanı olmasının , Risale-i Nur hizmetindeki atalet, fütur ve tevakkuf ile ilgisi nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Diplomasinin siyaset, medya, tarafgirlik gibi unsurları bulunuyor ve bu unsurlar gayet cazibeli ve merakaver unsurlar olduğu için insanları kendi ile meşgul edip insanlara asli görevlerini unutturabiliyor. Özellikle Meyve Risalesinin “Dördüncü Mesele” de bu konu çok güzel bir şekilde işlemektedir.

Diplomasi demek siyaset demektir siyaset demek tarafgirlik, yalan, hile diplomatlar hariç başkaları için abesle iştigal etmek demektir. Özellikle iman hakikatlerini neşreden ve kemiyetçe az va zayıf olan insanların bu gibi cazibeli meşguliyetlere kapılıp asli vazifelerini unutmaları büyük bir kabahattir.

Bir kişinin imanının kurtulmasına vesile olmak yeryüzündeki bütün diplomasi ve siyasetten daha önemli daha sevaplı daha lüzumludur. İnsanlar iman hizmetini bırakıp gereksiz ve lüzumsuz bir şekilde diplomatik ve siyasi olayların heyecanına kapılırsa Risale-i Nur'un hizmeti zararına bir atalet, bir fütur ve tevakkuf başlar.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...