"Zeval ve fenalarıyla beraber, arkalarından gelenlerin üstünde ve yüzlerinde aynı hüsün ve cemalin cilvesinin bulunması gösterir ki, cemal onların değil." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ayine-misal mevcudatın birbiri arkasında zeval ve fenalarıyla beraber, arkalarından gelenlerin üstünde ve yüzlerinde aynı hüsün ve cemalin cilvesinin bulunması gösterir ki, cemal onların değil. Belki o cemaller, bir hüsn-ü münezzeh ve bir cemal-i mukaddesin ayatı ve emaratıdır." (Sözler, Onuncu Söz, Dördüncü Hakikat, Haşiye)

Nehrin kabarcıkları üzerinde parlayan ışık, nehrin kendi özelliği ve ışığı değil, gökteki Güneş'in bir yansıması bir aksidir. Zira nehir ve kabarcıklar sürekli akıp gitmesine rağmen o ışık sabit duruyor. Demek ışık nehre değil, Güneş'e ait bir vasıf.

Aynı şekilde kâinat bir nehir gibi zaman tünelinden akıp gitmesine rağmen, kâinat üzerinde tecelli eden bütün güzellikler, sanat ve hikmetler aynen sabit ve devamlı kalıyorlar. Demek bu güzellik ve hikmetler zaman nehrinde akıp giden eşyaya ait değildir. Sonsuz bir cemal sahibi bir yaratıcıya ait olduğunu gösteriyor ve ona işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...