Block title
Block content

“Zira şu zeminimiz, semaya nisbeten küçüklüğü ve hakaretiyle beraber zîşuur mahluklarla doldurulması...” diye başlayan cümlede dünyamız semaya göre küçük ve hakir olarak değerlendiriliyor. Başka yerlerde ise zemin semavatla denk tutuluyor, izahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Toprak ve suyun kesif ve nuraniyetten uzak olmaları “hakaret” kelimesiyle, yani hakir olma, aşağı olma şeklinde ifade edilmiştir. Hakir; küçük, önemsiz, güçsüz demektir.

Dünyanın maddeten küçüklüğü zaten malumdur; güneş dünyamızdan bir milyon üç yüz bin defa büyüktür. Zemin, semaya nisbetle küçük ve hakir ise de; semada tecelli etmeyen birçok İlâhî isim, zemindeki misafir canlılarda tecelli etmektedir. Öte yandan, Üstadımızın teşbihiyle zeminimiz akar bir çeşme gibidir ve nice canlı varlıklar onda konup göçmekte ve manevî mahsulatını gaybî âlemlere göndermektedir. Bu yönüyledir ki semavî fermanlarda; arzımız semaya denk tutulmuştur.

Dünyamız bitkilerle, hayvanlarla ve insanlarla böyle şenlendirilmeseydi; hakikaten semaya nisbetle hakir ve küçük kalacaktı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...