Block title
Block content

"Madem şu biçare, perişan küremiz, sergerdan zeminimiz..." sözü ile "Evet, küre-i arz, küçüklüğüyle beraber semâvâta karşı gelebilir." sözü zahiren birbirine zıt gibi görünüyor, izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Küremizin “perişan” olarak nitelendirilmesi, hem cismen çoğu yıldızdan küçük olması, hem de kesafeti yani diğer yıldızlar gibi parlamaması cihetiyledir.

Dünyamız, bilim adamlarının tespitine göre, bir milyon altı yüz bin tür canlıyı barındırmaktadır. İnsan bu türlerden sadece birisidir. Ve bütün türlerin sayısız fertleri, kendilerine verilen görevleri yerine getirdikten sonra bu dünyadan göçmekte, yerlerine başkaları gelmektedir. Dünya bu yönüyle, Üstadımızın teşbihiyle, “daimî çeşme” gibidir. Başka âlemlere durmadan mahsul göndermektedir. Bu zenginlik sema âleminde yoktur.

Dünyamız ahiretin tarlası olma yönüyle de bütün yıldızlardan, gezegenlerden ileridir. Kâinatın meyvesi ve bütün esmâya mazhar olan insan nevi bu perişan küremizde yaratılmıştır. Cennet de cehennem de bu dünyanın mahsulleriyle dolacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...