Zeminin zişuur mahluklarla doldurulması, şenlendirilmesinden maksat nedir? Eğer sadece insanlar ise zeminde fevkalade boş ve kullanılmayan alanlar mevcuttur. Bu noktayı nasıl anlamamız gerekiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zemin, bitkilerin ve hayvanların yaratılmasıyla ayrı bir değer kazanmakla birlikte, onun şenlendirilmesinde en büyük pay, keyfiyet noktasında, insana aittir. Ama hayvanlar da zişuur grubuna girdiklerinden, kemiyet noktasında, zeminin her yanı hadsiz zişuurla şenlendirilmiş demektir.

İnsanlar, melekler ve cinler hem hayat, hem şuur, hem de idrak sahibidirler. Hayvanların ise akılları yoktur; ama çok aşağı seviyede de olsa şuurları vardır. Bir hayvan, yavrusunu bu şuurla tanır, rızkını bu şuurla bilir; arı kovanını, koyun ağılını bu şuurla bilir, düşmanlarını da yine bu fark eder. Hayvanlar âlemi, esmâ-i İlâhiyeye mazhariyet noktasında cansız eşyadan çok ileri bir makamdadırlar. Ama onların “kâinat kitabının mütalaa” etmeleri, muhakeme yoluyla hükümler çıkarmaları, istikbal hakkında planlar yapmaları söz konusu değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...