"Zira taklid yolunu açar ve 'Neme lâzım, başkası düşünsün.' sözünü de söylettirir." Taklid nasıl neme lazım dedirir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Taklitte teceddüd ve yenilenme ruhu gelişmez, her zaman birilerinden birvşeyler beklerler. Taklit edenler işlerini ve gelişimlerini başkalarının zihinlerine ve insafına bırakmış, kendi keyfini düşünen ve başkaların artığıyla idare etmek mecburiyetinde kalan kişi veya toplumlardır. Kendilerinden bir yenilik yapmaları istendiğinde ise, başkalarının üretmesini ve diğeri çalıştıktan sonra hazıra konmayı âdet edinmişlerdir. Mesela;

Birisi yıllarca çalışıp, düşünüp bir şey üretse, mesela, ampulü bulsa, sonrakiler bu ampulü geliştirmek yerine onu taklit etmekten öteye geçmediklerini, hep ilk ampulü taklit edip ürettiklerini ve daha iyisini yapma gibi bir şevke girmediklerini farz edelim. Bu durumda İnsanlarda girişimcilik ve araştırma şevki kırılır, "neme lazım" düşüncesi hakim olmaya başlar. Batı'nın üretip Doğu'nun tüketmesi gibi.

Alem-i İslam’ın yeni keşifler yapamamasının sebebi, Batı'yı taklit etmesi ve akabinde "neme lazım" demesinden dolayıdır.

Aynı hüküm, düşünce ve fikir üretmede de böyledir. Faraza İmam-ı Azam bir şeyler düşünmüş, başka düşüncelere ve içtihatlara gerek yok deyip taklit yolu esas alınsa idi Malikiler, Şafiler ve diğer mezhepler meydana çıkmazdı.

Taklit ile neme lazım arasında illiyet bağı bulunuyor. Taklidin hükümferma olduğu bir yerde, bir zaman sonra "neme lazım" düşüncesi boy gösterir, demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...