"Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil." İzah eder misiniz, halbuki cehenneme götüren şeyler para ile icra ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İfadeden de anlaşılacağı gibi; ucuz olmayan cennettir. Yani cennete gitmek için; iman lazım, ibadet lazım, fedâkarlık lazım, nefis ve şeytan ile mücadele lazımdır. Lakin cehenneme gitmek için bunları terk etmek, yani amele teşebbüs etmemek kâfidir. Bu sebeple insanların ekserisi kolay olan cehenneme koşuyor.

İkinci husus; sizin de ifade ettiğiniz gibi; cehenneme götüren ameller, daha meşakkatli ve pahalıdır. Lakin nefis ve şeytan noktasından cehenneme götüren ameller cennete götüren amellerden daha cazip, daha çekicidir. Binaenaleyh insanlar o sıkıntılı ve pahalı günahlar içinde menhus bir lezzet ve cazibedar bir heves bulduğu için, severek içine atlıyor.

Kumar, içki, sefahet gibi günahlar içinde nefsi cezbeden süflî lezzetler bulunurken; namaz, oruç ve zekât gibi ameller meşakkatli olduğu için nefse ağır geliyor. Bu itibarla nefsine mağlup olan insanlar için cennete götüren amellerde meşakkat varken, cehenneme götüren amellerde bir cazibedarlık ve tiryakilik vardır.

Cennetin ucuz olmaması; nefsi mağlup etmek ve nefse ağır gelen amelleri işlemek noktasındandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ahmet hamdi doğan
Kendi basit çıkarları için başkalarının felaketinde olan,onları zor durumda bırakan,vahşileşmiş Ne için var olduğunu aklına bile getirmemiş kimseler için cehennem gereklidir zorunludur.Allahın varlığını dikkate alarak yaşayan,Onun istediği şekilde hayatını değerlendiren,nefse zor gelen işleri başarmış,Mükemmelleşmiş kimseler içinde Mükafat yeri olan,asıl tatil yeri olan Cennet vardır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Cennet ucuz değil diyor ama az bir masraf ile kazanılır diyor? Hem insanlar hiç ummadığı yerden sevaplar kazanıyor.Bundan sevap mı kazanılır denilecek şeyden sevap kazanıyor,hatta Cennete konuluyor .Bu nasıl olacak şimdi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İbadetler sureten kolay ve ucuz gibi duruyor ama nefis açısından epey zor ve pahalı. Günahlar pahalı ama nefis açısından işlenmesi kolay ve cezbedici çünkü onların içinde menhus bir lezzet bulunuyor. Nefis kolay ve ucuz olanı değil pahalı ama lezzeti peşin olanı istiyor. Nefsin bu özelliği ile mücadele edip cenneti kazanmak kolay değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
az bir masraf ile kazanılır tabiri 4. sözde namaz için kullanılıyor, namaz kılmak için bir abdest bir seccade kafi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...