"Ahbapla fazla konuşmak mergub olduğundan, inşallah bu israf affolur." Buna ayet veya hadisten delil var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Her neyse, bir küçük mesele münasebetiyle çok konuştum ve çok da israf ettim. Ahbapla fazla konuşmak mergub olduğundan, inşaallah bu israf affolur." (Barla Lahikası, 131. Mektup)

İsrafın haram olduğu ayetle sabittir. Çok ve gereksiz konuşmak israf-ı kelam olarak değerlendiriliyor. Kelam mal gibidir, israfı caiz değildir.

Hz. Peygamber (asm)’den rivayet edilen pek çok hadiste de israf-ı kelam hoş görülmemiş ve bunun önlemi olan iktisad ile açıklanmıştır:

"Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya hayırlı söz söylesin veya sussun!" (Buhârî, Edeb, 31, 85; Rikâk, 23; Müslim, İman, 74; Lukata, 14)

Resûlullah (s.a.v.); “Konuşurken (çok iyi kelam etmek için) kendisini aşırı zorlayanlar (haddi aşanlar) helak oldular.” buyurdu ve bu sözünü üç defa tekrarladı. (Müslim, İlim, 7; Ebû Dâvûd, Sünnet, 5)

“Ağızdan çıkan bir tek söz yoktur ki, yanında bunun için hazır bulunan gözcü bir melek olmasın (söylediğini kaydetmiş olmasın).” (Kâf, 50/18.)

İyi bir Müslüman, ölçülü ve dengeli bir insandır. Her türlü davranışında, işinde ve sözünde israfa girmekten, taşkınlık yapmaktan sakınandır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

"Kelam mal gibidir, israfı caiz değildir."

Bu harika cümle bu haliyle İbni Sinaya mı ait, yoksa bu haliyle Üstad mı söylemiş? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
 İbn-i Sina şöyle ifade etmiştir: "Söz, israfı câiz olmayan mal gibidir." Üstadımızda böyle tercüme etmiş; "Kelam mal gibidir, israfı caiz değildir."

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...