"Âkıl isen, ibadet cihetinde yalnız bugünü düşün. Ve 'Onun bir saatini, ücreti pek büyük, külfeti pek az, hoş ve güzel ve ulvî bir hizmete sarf ediyorum.' de." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Akıllı birisi gelecekte işleyeceği ibadetleri şimdiden düşünüp "Bu tonlarca ibadeti nasıl ifa edeceğim?" diye tasa ve telaş içine girip gücünü tüketmez. Akıllı insan, sadece o anki ibadetlerine odaklanır ve onları en güzel bir şekilde nasıl ifa ederim diye onun planını yapar. O zaman insanın ibadetler karşısındaki dayanma ve sabır gücü, geçmiş ve geleceğe boşuna dağıtılmamış olur.

Ayrıca o anki ibadetin dünya ve ahiretteki o çok büyük yarar ve ücretlerini düşünerek dayanma ve sabır gücüne güç katar. Ve ibadetlerini büyük bir şevk ve enerji ile ifa eder. Ücreti çok külfeti az olan bir işi görmek insan için her zaman cazip olmuştur.

Düşünsene, on beş dakikada kılınan bir namaza karşılık hem cehennem ve kabir gibi dehşetli azaplardan kurtuluyorsun, hem cennette sonsuz makam ve mülkler ediniyorsun, hem sonsuzluk yolculuğun her aşamasında rahat ve konforlu bir yolculuk ediyorsun hem de Allah’ın rızasını tahsil ediyorsun.

Bütün bu ücretler düşünüldüğünde, insanın on beş dakikalık çabası gerçekten çok basit ve ucuz kalıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...