Block title
Block content

Aklı Allah hesabına kullanmak ve gözün kavvad derekesine inmesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aklın dairesi, sadece bulunduğu an değildir. Akıl, geçmişi de geleceği de kuşatır.

Akıl, Allah hesabına kullanılmaz ise; geçmişteki acı ve hüzünlü hatıraları getirir, önüne atar, gelecekteki muhtemel bela ve sıkıntıları düşündürerek, insanın o anki huzurunu ve rahatını bozar.

İşte günahkar adam, bu sıkıntı ve belaları unutmak için, aklı uyuşturan ve iptal eden geçici sarhoşluğa başvuruyor. Hatta daha da zaptedemez ise; intihara kadar gidebiliyor.

Akıl, Allah namına kullanılır ise; elem ve acı kaynağı değil bilakis rahmet ve hikmet hazinelerinin birer anahtarı ve keşfedicisi olur; bu da insanı, her iki dünyada aziz ve mutlu yapar.

Akıl, geçmiş ve geleceğe iman nazarı ile baktığında, geçmişin elemi gitmiş lezzeti kalmış, gelecek ise; Allah’ın tedbir ve tasarrufunda olduğu için, tevekkül ederek endişe ve korkulardan emin olur ve tam huzuru kazanır.

Gözün kavvad derekesine inmesi, nefsin adi ve pis arzuları ile iştahlandığı materyalin arasında, bir vasıta, bir buluşturucu olmasına kinayedir. Yani nefis ile arzuladığı şey arasında, buluşturuculuk ve birleştiricilik yapıyor, bir nevi nefsin kötü emellerine alet ve vasıta oluyor.

Halbuki göz, nefis değil de, Allah namına kullanılsa, Allah’ın kainatta sergilediği sanatları seyreden ve mütalaa eden, yüksek bir alet olur, şerefli bir makama çıkar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6227 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Eneskanaat
İran'lıların İslâmiyeti kabul etmesinden önce İran'da hüküm süren Sasani Devletinin hükümdarlarına kisra denilirdi. Kavvad, İran'da herkesin istediği kadınla beraber olmasına izin vererek namusları payimal eden (ayaklar altına alan) bir kisraydı. Bu nedenle, 6. Söz'de beyan edilen gözün kavvad derekesine inmesi hususu, gözle namusların payimal edilmesine dair güzel bir izah olmaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...