"Alelekser münafıklar, Ehl-i kitaptan oldukları için, şeytanî bir zekâ sahipleri olup..." Münafıklar nasıl kitap ehli sayılıyor, dolayısıyla da neden daha zeki oluyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncüsü: Alelekser münafıklar, ehl-i kitaptan oldukları için, şeytanî bir zekâ sahipleri olup, daha hilekâr, daha desiseci olurlar. İşte bu durumdaki münafıklar hakkında itnab, yani tatvîl-i kelâm, ayn-ı belâgattır."(1)

Dini değerlere yabancı olan birisinin münafıklığı çabuk anlaşılır ve aldatması yüzeyseldir. Ama dini değerleri çok iyi bilen birisinin münafıklığı daha derin daha aldatıcı ve daha hilekardır.

Dini değerleri en iyi bilenler ise Ehl-i kitap olan Yahudi ve Hristiyanlardır ve Asr-ı saadette münafıkları çekip çeviren ve yönlendirenler ise genellikle Yahudilerdi. Bir insan bir sahada ne kadar uzmanlaşırsa, o sahada o kadar zeki ve üretken olur. Yahudiler din sahasında gayet uzman ve dessas bir kavimdir.

Arapları Osmanlı’ya karşı kışkırtan Lawrence ve onun gibileri, gayet zeki ve ilim sahibi birer münafıklar idiler.

Dini usulü bilmeyen ve Ehl-i kitaptan olmayan bir münafık, kendini çabuk ele verir, nifak konusunda Ehl-i kitap kadar üretken olamaz.

(1) bk. İşarat-ül İ'caz, Bakara Suresi 8. Ayetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...