"Ehl-i nârın da perişan hallerini onların gözleri önüne götürmeye sebep olduğuna delâlet eder. Ve bu itibarla cennetin lezzeti artar ve kıymeti tezahür eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"لَهُمْ’ün takdimi hasrı ifade ettiğinden, beynennas, cennetin onlara tahsis kılındığına ve dolayısıyla ehl-i nârın da perişan hallerini onların gözleri önüne götürmeye sebep olduğuna delâlet eder. Ve bu itibarla cennetin lezzeti artar ve kıymeti tezahür eder. Cennetin cem’i, cennetlerin taaddüdüne ve amellere göre cennetin mertebelerine işarettir." (İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi, 25. Ayetin Tefsiri)

Cennet ve cehennem iki zıttır ve zıtlar birbirini gösteren ve birbirinin değer ve kıymetini ifade eden birer ayna gibidirler. Nasıl soğuk olmadan sıcaklığın değeri ve dereceleri anlaşılmıyorsa, aynı şekilde cehennem olmadan da cennetin değeri ve dereceleri anlaşılmaz.

Bu yüzden Allah cennetlik kullarına cehennemi gösterecek ki içinde bulunduğu cennetin hem değeri anlaşılsın hem dereceleri fark edilsin hem de ne kadar tehlikeli bir ateşten kurtuldukları bilinsin.

Cehennemdekiler de cenneti gördüğünde hem pişmanlıkları artacak hem de azapları kat kat daha elemli hale gelecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

Bu manayı te'yid eden ayet veya hadis varmıdır,

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"Cehennem ehli cennet ehline, 'Suyunuzdan veya Allah’ın size verdiği rızıktan biraz da bize verin!' diye seslenirler. Onlar da 'Allah bunları kafirlere haram kılmıştır.' derler." (Araf, 7/50)

"(Cennet sohbetinde) birbirine dönüp karşılıklı sorular sorarlar. İçlerinden biri şöyle der: 'Benim bir arkadaşım vardı; derdi ki: Sen de (yeniden dirilişi) onaylıyor musun gerçekten? Biz, ölüp de toprak ve kemik yığını haline gelmişken mutlaka hesaba çekilecekmişiz öyle mi?'  Ve ekler: 'Şimdi dönüp bakar mısınız (ona)?' Sonra kendisi dönüp bakar ve arkadaşını cehennemin ortasında görür. 'Allah’a yemin ederim ki' der, 'Neredeyse beni de mahv edecektin! Rabbimin lütfu olmasaydı ben de şimdi (senin gibi) cehenneme girenler arasında olacaktım.'” (Saffat, 37/50-57)


 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...