Âlem-i emir nedir, oradan gelmek ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âlem-i emir" Allah’ın irade sıfatının hâkim ve galip olduğu bir âlemdir. Bu âlem bir cihetle Allah’ın irade sıfatının bir arşı hükmündedir. Bu âlemde bütün kâinatta olacak bitecek işlerin ve fiillerin emir ve talimatı yazılıdır.

Üzerine bastığımız şu toprak tabakasına bakalım. Onda göremediğimiz bir de yerçekimi kanunu var. İşte o kanun emir âleminden, toprak ise halk âlemindendir. Güneş halk âleminden, cazibesi ise emir âlemindendir. Beden halk âleminden, ruh ise emir âlemindendir.

Bu âlemi bilgisayardaki yazılımla da misallendirebiliriz. Mesela, programcı yapacağı programın önce komutlar ve emirler bölümünü tamamlar, sonra işler ve görüntü o komutlara göre hareket eder ve şekiller orada belirtilen komutlar üzerine bina olur. Yani programın yazılım kısmı âlem-i emir olurken, görünen renkli yüzü ise halk ve maddî yüzü oluyor.

Bu kâinat da bir programın görünen yüzüdür, iradeden gelen âlem-i emir de görünmeyen hakiki yüzüdür. Kâinattaki bütün kanunlar emrini irade sıfatının hükümran olduğu bu âlemden alıyor.

Kâinattaki bütün kanunların aslı bu âleme uzandığı ve dayandığı için, "gelmek" ifadesi kullanılıyor. Mesela, suyun kaldırma kanunun ucu bu âleme dayanır ve bu kanun halk âleminde gemiyi su üstünde tutar. Bu âlemdeki suyun kaldırma emri kalksa gemi batar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Kanunların emir aleminden gelmesinin sebebi; tıpkı ruh'ta olduğu gibi basit, sebepsiz olmaları, öncesiz meydana gelişleri mi? Cevabınız "evet" ise; "nur, hidayet, varlık, rahmet" de sebepsiz oldukları için, onlar da emir aleminden midirler?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu şekilde değerlendirilebilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...