Alem-i emir nedir, oradan gelmek ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Alem-i emir" Allah’ın irade sıfatının hakim ve galip olduğu bir alemdir. Bu alem bir cihetle Allah’ın irade sıfatının bir arşı niteliğindedir. Bu alemde bütün kainatta olacak bitecek işlerin ve fiillerin emir ve komutu yazılıdır. Yani bir nevi şu görünen maddi alemi ayakta tutan komut ve kumanda merkezidir diyebiliriz bu aleme.

Üzerine bastığımız şu toprak tabakasına bakalım. Onda göremediğimiz bir de yer çekimi kanunu var. İşte o kanun emir aleminden, toprak ise halk alemindendir. Güneş halk âleminden, cazibesi ise emir âlemindendir. Beden halk âleminden, ruh ise emir âlemindendir.

Bu alemi bilgisayardaki yazılımla da örneklendirebiliriz. Mesela, programcı yapacağı programın önce komutlar ve emirler bölümünü tamamlar, sonra işler ve görüntü o komutlara göre hareket eder ve şekiller orada belirtilen komutlar üzerine bina olur. Yani programın yazılım kısmı alem-i emir olurken, görünen renkli yüzü ise halk ve maddi yüzü oluyor.

Aynen kainat da bir programın görünen yüzüdür, iradeden gelen alem-i emir de görünmeyen gerçek yüzüdür. Kainattaki bütün kanunlar komut ve emrini irade sıfatının hükümran olduğu bu alemden alıyor.

Kainattaki bütün kanunların aslı ve komutu bu aleme uzandığı ve dayandığı için, "gelmek" ifadesi kullanılıyor. Mesela, suyun kaldırma kanunun ucu ve komutu bu aleme dayanır ve bu kanun halk aleminde gemiyi su üstünde tutar. Bu alemdeki suyun kaldırma komutu kalksa gemi batar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

isahalim

Kanunların emir aleminden gelmesinin sebebi; tıpkı ruh'ta olduğu gibi basit, sebepsiz olmaları, öncesiz meydana gelişleri mi? Cevabınız "evet" ise; "nur, hidayet, varlık, rahmet" de sebepsiz oldukları için, onlar da emir aleminden midirler?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu şekilde değerlendirilebilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...