"Ashabının, kuvvetli tahkikatları ve ilmelyakîn derecesinde..." Ashab-ı kiram mertebesi hakkalyakin değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kuvvetli yakînleriyle ve onu hakkalyakîn derecesinde tasdikleriyle Ehl-i Beytinin, kemâl-i imanları ve aynelyakîn derecesinde onu tasdikleriyle Ashabının, kuvvetli tahkikatları ve ilmelyakîn derecesinde onu tasdikleriyle asfiyanın, kat'î keşfiyat ve müşahedatlarıyla onun risaletinde ittifak eden aktâbın şehadetiyle..."(1)

Ehl-i Beyti, umumî manada değil de, menba mânasında anlamak gerekir. Yani Hazret-i Ali, Hazret-i Fatıma, Hazret-i Hasan ve Hz. Hüseyin (ra) gibi Ehl-i Beytin imamlarını anlamak daha doğru olur. Bu aile, Hazret-i Peygamberin en yakınları olduğu için, O’nun (asm.) bütün ahvalini ashab-ı kiramdan daha iyi biliyordu. Buradaki hakkalyakini bu şekilde anlamak gerekir. Yoksa mertebe ve makam olarak bakmak yanlış olur.

Bazı tabirler, meseleye ve zamana göre mâna kazanırlar. Burada hakkalyakin, aynelyakin ve ilmelyakin ifadeleri nübüvvet delillerine yakınlık ve uzaklık noktaları için kullanılıyor. Yoksa imanın sağlamlık derecelerine işaret etmiyor. Ehl-i Beyte mesafe olarak en yakın ashab-ı kiramdır.

(1) bk. Şualar, On Beşinci Şua, (Arapça metin meali).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
"Bazen tabir ve kavramlar bulunduğu konu ve meseleye göre yeni bir anlam kazanırlar...." Bu çok aydınlatıcı oldu. Allah razı olsun. Hayırlı cumalar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...