"Ateşin asıl ve esası ve nev-i beşerle beraber ebede giden ve yolda refakat eden cehennem" ifadesinde kabir azabına mı işaret ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hikmet-i cedidenin nokta-i nazarında, ateş ekser kâinata müstevlidir. Bu hâl arka tarafında gösterir ki, bu ateşin asıl ve esası ve nev-i beşerle beraber ebede giden ve yolda refakat eden cehennem, bir gün perdeyi yırtacak, 'Hazır olun!..' diyecek, meydana çıkacaktır." (Muhakemat, Birinci Makale, Beşinci Mesele)

Ateşin bütün kâinatı istila etmesi ve her yerde bulunması, cehennemin perde arkasında kâinatı istila ettiğini gösteriyor. Çünkü dünyevi ateşler cehennemin varlığına işaret eden birer ipucu, birer emare niteliğindedir. Ama imtihan gereği biz cehennemin öz varlığını göremiyoruz.

Cehennem bir ağaç gibi bütün kâinatı ve maddi âlemi kuşatmış, ama üzerinde tenteneli bir perde olduğu için bu cehennemi maddi gözümüzle göremiyoruz. Kabir azabına da bu cehennemin bir uzantısı nazarı ile bakabiliriz.

Nasıl nüfus cüzdanları büyük bir nüfus kütüğüne işaret edip o kütüğün birer uzantıları ise; dünyevi ateşler de büyük cehenneme işaret eden birer işaretler türündendir. Kabir azabı da bu işaretlerden bir cüzüdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...