"Kizb ise, teşebbüsat-ı azîmeyi murdarların lâşeleri gibi ruhsuz bıraktığı için, nihayet kubhunu izhar ve onunla temessük eden Müseylime ve emsali..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve kizb ise teşebbüsat-ı azîmeyi murdarların laşeleri gibi ruhsuz bıraktığı için nihayet-i kubhunu izhar ve onun ile temessük eden Müseylime ve emsali, esfel-i safilîn-i hıssete düşürdüğü cihetle, meta-ı zehr-âlûdu ve sûku gayet muattal ve kesad etmiştir.(*)"

(*) Menfur casusluk gibi.(1)

Asr-ı saadette sıdk kavramı nasıl elde edilmek istenen yüce bir kavram ise, onun zıddı olan kizb, yani yalancılık da aynı şekilde uzak durulan, nefret edilen bir kavramdır. O dönemde Hazreti Muhammed (asm) nasıl sıdkın ete kemiğe bürünmüş hâli ise, Ebu Cehil ve Müsyelime (peygamberlik iddia eden yalancı) gibi müşrik ve kâfirler de yalancılığın ete kemiğe bürünmüş hâlleri olmuşlar ve insanları kendilerinden nefretle uzaklaştırmışlar.

O dönemde en nefret edilen kavram kizb ve yalancılık idi; bu asırda ise en nefret edilen kavramlardan birisi de casusluk ve jurnalciliktir. Casusluğun örnek olarak verilmesinin sebebi, o dönemin ruh hâlini iyi kıyas edebilmemiz içindir. Zaten jurnalcilik her zamanın nefret edilen bir fiilidir.

(1) bk. Muhakemat, Üçüncü Makale (Unsuru'l-Akide), İkinci Maksat.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
- Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (47. Bölüm).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...