"Beşerin henüz keşfedemediği çok mucizeler vardır; istikbalde yavaş yavaş keşfine muvaffak olur." Bu keşfiyatlar neler olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Henüz keşfedilmediği için bu keşifler hakkında bir şeyler söylemek çok zor. Ama eşyanın ışınlanması, uçan taksiler, gelişen bilgisayarlar, telefonlar, sağlık cihazları, uzay araçları, yapay zekâ vs... istikbalde insanların yapacağı keşifler hakkında bir kanaat oluşturmaktadır.

Günümüzde, birçok insan sosyal medyaya akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla erişiyor. Ancak gelecekte bunun bir VR (Virtual Relity / Sanal Gerçeklik) başlık ile yapılması bekleniyor. Böylece insanlar fiziksel olarak varlığını gerektiren aktivitelerin çoğunu VR (Virtual Relity / Sanal Gerçeklik) dünyasına aktarabilecek.

Örneğin gelecekte fiziksel olarak bir toplantıya katılmak zorunda kalmayacaksınız. Sosyal sanal gerçeklik, insanları hem profesyonel hem de kişisel olarak birbirine bağlayacak. Şu anda da bunun küçük ve amatör bir versiyonunu zoom gibi sosyal paylaşım platformları üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bu gibi numuneler ileride çok daha acibi ve garibinin oluşacağına güzel numunelerdir. Böylece, artık birisine bir işletme e-postası göndermek yerine, normal mesajlaşmanın yapamayacağı şekilde her şeyi sağlayabilecek VR(*) destekli bir mesaj gönderebileceksiniz.

Robotlar zihinsel bir güce sahip olacak, yani yapay zekâ sayesinde çok işleri robotlar kendi kendine yapabilecek seviyeye gelecekler.

(*) "İmmersiyon" sık kullanılan bir kelime olmasına rağmen nadir olarak açıklanıyor. Bu terimin kökeni sinema filmlerine dayanıyor. "İmmersiyon" kelimesi, kişinin kendini başka bir (yapay) dünyaya tümüyle kaptırmasını veya o dünyaya dalıp gitmesini ifade etmek için kullanılır. İşte bu sanal dünyaya bizi alıp götüren gözlükler v.s aletlere "Sanal Gerçeklik" cihazları denir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...