Beşerin yaratılışının, hikmet ve gayesinin; Allah indinde ne kadar önemli ve mühim bir mesele olduğu anlaşılmaktadır. Bu mevzuyu biraz daha açabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şu tefekkür neticesi gösteriyor ki, beşerin muhakemesi ve saadet-i ebedîye kazanması için, lüzum olsa bütün kâinat tahrip edilir; ve tahrip ve tebdil edecek bir kudret görünüyor ve vardır."

Kâinatı insan meyvesi verecek şekilde takdir eden ve o takdire göre her şeyi en mükemmel şekilde yaratan Cenab-ı Hak, insana bu kadar önem verdiği halde onu başıboş bırakmaz. Zerre miskal de olsa yaptıklarının karşılığını vermek üzere onun için bir mahkeme-i kubra açacak, asileri mahkûm, mutileri mesud edecektir. Bu büyük netice için kâinatın yıkılması gerekiyorsa ki gerekiyor, kıyameti koparacak ve bu dünyayı ahirete tebdil edecektir. Mesnevî-i Nuriyeden konumuzla ilgili bir hakikat dersi:

“Âyâ, bu insan zanneder mi ki başıboş kalacak? Hâşâ! Belki insan ebede meb’ustur ve saadet-i ebedîyeye ve şekavet-i daimeye namzettir. Küçük büyük, az çok, her amelinden muhasebe görecek. Ya taltif veya tokat yiyecek.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...