"Biçare İstanbul, mütebayin, dâhiyâne prensiplerin telkinat-ı musırraneleriyle kabiliyet-i telkîhasını kaybetmiştir. Zihni âlûfte olmuştur." cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Biçare İstanbul, mütebayin, dâhiyâne prensiplerin telkinat-ı musırraneleriyle kabiliyet-i telkîhasını kaybetmiştir. Zihni âlûfte olmuştur."(1)

İstanbul'da birbirine zıt ve ısrarcı fikirler çok olmasından dolayı, sair yerleri ıslah edip yönlendirme vasfını kaybetmiştir. Malum, İstanbul Osmanlı döneminde bütün İslam aleminin merkezi ve başkenti idi. Bütün fikir ve kararlar buradan İslam alemine dağılır. Hâl böyle olunca kendi içinde karmaşa yaşayan bir merkez, çevresine fayda ve ıslah veremez.

Üstad Hazretleri yukarıda takdim etmiş olduğumuz üç farklı cümle ile hem o zamanın durumunu analiz ediyor hem de nasıl hareket edilmesi gerektiğini yol gösteriyor. Kendi kafası karışmış birisinin başkasının kafasını durultması kabil değildir.

(1) bk. İşârât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Risale-i Nurlar nasıl ki okudukça inkişaf ediyor sa sizin cevaplarınızda aynen öyle.Bu tespitim mahzur lu mu bilmiyorum.Birinci soruda ki temsil ve misalle ilgili bölüm eski soru-cevaplardada var.Bu okuduğumda daha bir anlaşılır geldi.Temsille ilgili sorular sormuştum.Şimdi okuduğum pasaj daha açıldı sanki.İlginç gerçekten.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ilyas26125
Teşekkürler. İzahınız çok güzel olmuş. Ancak Zihni âlûfte olmuşturu tam anlayamadım.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Zihnin alufte olması zihnin yoldan çıkması anlamına geliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
omrc07

Alufte olmuştur;
küre-i arzdaki boğuşmalara merak edip bakanlar, dikkat edenler, maddî ve manevî pek çok zararları vardır. Ya aklını dağıtır manevî bir divane olur, ya kalbini dağıtır manevî bir dinsiz olur, ya fikrini dağıtır manevî bir ecnebi olur. RN-Kastamonu Lâhikası/37
Çünki lüzumsuz ve malayani bir surette vazife-i hakikiyelerini ve elzem işlerini bırakıp âfâkî ve siyasî boğuşmalara ve kâinatın hâdisatına merak ile dinleyerek, karışarak ruhlarını sersem ve akıllarını geveze etmişler. RN-Kastamonu Lâhikası/123

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...